LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
28 Nëntori – Ditë e shënuar për shqiptarët

28 Nëntori – Ditë e shënuar për shqiptarët

Kjo datë për shqiptarët është një datë e rëndësishme, pasi shënon ngjarje të veçanta në periudha të ndryshme historike. 28 Nëntori i vitit 1443, Skënderbeu ngriti flamurin me shqiponjën dykrenare, në Kalanë e Shkodrës. Po në të njëjtën datë, më
22 nëntori, dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

22 nëntori, dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Me 22 nëntor 1908 i përfundoi punimet Kongresi i Manastirit, duke miratuar alfabetin latin të gjuhës shqipe, të propozuar nga Shoqëria “Bashkimi”. Ky Kongres, përbën njëra nga ngjarjet më madhore të historisë së kulturës shqiptare. Nga data 14 deri mё 22
Ringjallet tradita falë “Bonusit të Rijetësimit”

Ringjallet tradita falë “Bonusit të Rijetësimit”

Një tjetër banesë, pjesë e trashëgimisë kulturore, ka nisur restaurimin falë “Bonusit të Rijetësimit”. Banesa është pronë e familjes Mbrica dhe gjendet në qytetin e Beratit. Lajmin e dha ministrja e Kulturës, Elva Margariti si dhe DRTK Berat. Specialistët e
Olimpia, nëna ilire e Aleksandrit të Madh

Olimpia, nëna ilire e Aleksandrit të Madh

Olimpia, gruaja e Filipit II, mbreti i Maqedonisë dhe nëna e Aleksandrit të Madh, ishte gruaja e parë që mori pjesë në ngjarjet politike të Gadishullit Grek. Olimpia ishte vrastare, hakmarrëse dhe e guximshme, por historia nuk e ka trajtuar