LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Hetimi palestinez zbulon se Shireen Abu Akleh u shënjestrua drejtpërdrejt nga snajperi izraelit

Hetimi palestinez zbulon se Shireen Abu Akleh u shënjestrua drejtpërdrejt nga snajperi izraelit

Snajperisti izraelit qëlloi drejtpërdrejt me plumb në kokën e Abu Akleh-s, ndërsa ajo po përpiqej të ikte, thuhet në raportin e Prokurorisë Publike

Gazetarja veterane palestineze Shireen Abu Akleh u vra nga një predhë blindëshpuese e qëlluar drejtpërdrejt në kokën e saj nga një snajper izraelit, tha të enjten prokurori i përgjithshëm palestinez Akram Al-Khatib.

Në një konferencë shtypi në qytetin Ramallah, Al-Khatib ndau detajet bazuar në raportin e Prokurorisë Publike për vrasjen e gazetares së Al-Jazeera-s.

“Një snajper izraelit qëlloi drejtpërdrejt një plumb në kokën e Abu Akleh-s, ndërsa ajo po përpiqej të ikte, edhe pse kishte veshur helmetë dhe jelek ku shihej qartë fjala ‘PRESS’”, tha ai.

Al-Khatib vuri në dukje se gazetarët e tjerë që po shoqëronin Abu Akleh-n ishin gjithashtu “qëllimisht” në shënjestër të armëve.

Ai tha se plumbi që vrau gazetaren palestineze kishte shenja të përgjithshme dhe specifike që përputhen me një armë snajper gjysmë-automatike Mini Ruger.

Ndërkohë, Al-Jazeera ka njoftuar se do të dërgojë rastin e vrasjes së Abu Akleh-s në Gjykatën Ndërkombëtare Penale.

“Rrjeti zotohet të ndjekë çdo rrugë për të arritur drejtësinë për Shireen-in dhe të sigurojë që përgjegjësit për vrasjen e saj të sillen para drejtësisë dhe të mbahen përgjegjës në të gjitha platformat dhe gjykatat ndërkombëtare të drejtësisë dhe ligjit”, thuhet në faqen e saj të internetit.

Më 11 maj, Abu Akleh, 51 vjeçe, po ndiqte një bastisje ushtarake izraelite pranë kampit të refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar kur u qëllua për vdekje.

Zyrtarët palestinezë dhe punëdhënësi i saj, Al-Jazeera, thanë se ajo u vra nga forcat izraelite.

/AA

Prev Post

400 mijë të huaj erdhën në prill, rikthehet qarkullimi normal

Next Post

Sytë nga qielli, Asteroidi më i madh i vitit do të kalojë afër Tokës sot

post-bars

Leave a Comment