LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Nënshkruhet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Turqisë në fushën e sportit dhe rinisë

Nënshkruhet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Turqisë në fushën e sportit dhe rinisë

Kosova dhe Turqia do të thellojnë bashkëpunimin në fushën e sportit dhe rinisë. Për këtë është nënshkruar marrëveshje ndër-shtetërore në kuadër të vizitës zyrtare të Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu në Turqi, përcjell KultPlus.

Në emër të Qeverisë së Kosovës, përkatësisht Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, marrëveshjen e ka nënshkruar zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schëarz.

Disa nga pikat që përfshihen në këtë  marrëveshje janë bashkëpunimi në ngritjen e kapaciteteve profesionale në fushën e sportit, shkëmbimi i përvojave në sport dhe rini, organizimi i garave të përbashkëta, realizimi i programeve të shkëmbimit të ekspertëve, shkëmbimi i ekspertëve në fushën e mjekësisë sportive dhe antidopingut, organizimi i kampeve të përbashkëta sportive, forcimi i  politikave kombëtare rinore, mbështetja e programeve për punësim dhe formim profesional të të rinjve, zbatimi i programeve dhe projekteve për parandalimin e varësisë, organizimi i kampeve të përbashkëta rinore dhe festivaleve rinore e të tjera./ KultPlus.com

Prev Post

Ky është kryeqyteti për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë!

Next Post

Çmimi i naftës arrin “në stratosferë”: Një litër naftë 210-220 lekë

post-bars

Leave a Comment