LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt

Ky është kryeqyteti për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë!

Ky është kryeqyteti për të cilin nuk keni dëgjuar

E vendosur në hijen e Kuala Lumpur, kryeqyteti “tjetër” i Malajzisë është një nga qytetet më të gjelbërta në botë.

Një tufë shpendësh fluturonte poshtë meje ndërsa shikoja poshtë nga shportës së një tullumbaceje me ajër të nxehtë mbi qytetin Malajzian të Putrajaya. Gati 100 lloje zogjsh banojnë në këtë oaz prej 200 hektarësh këneta, pellgje dhe pyje, dhe është një habitat i vlefshëm për 1,800 lloje insektesh, 16 lloje amfibësh, 22 lloje zvarranikësh dhe 16 lloje gjitarësh. Ky eko-strehë e gjerë ishte pjesë e vizionit të guximshëm të njeriut që pushtoi prej kohësh Perdana Putra: Mahathir Mohamad.

Asnjë politikan nuk ka lënë një gjurmë kaq të madhe në Malajzi sa Mahathir. Malajzia ka qenë një komb i pavarur për 64 vjet dhe Mahathir ishte një nga 24 kryeministrat e vendit. Ndërsa qëndrimet e tij ishin të ngjeshura me polemika, strategjitë agresive të zhvillimit të Mahathir ndihmuan Malajzinë të ndërtonte një nga vendet me rritjen më të shpejtë ekonomike të Azisë në vitet 1990. Disa nga monumentet më të mëdhenj të Kuala Lumpur dëshmojnë për ambicien e tij, Aeroporti Ndërkombëtar Kuala Lumpur dhe Kullat Binjake Petronas të larta 452 metra. Por projekti i tij më i guximshëm nga të gjithë ishte Putrajaya, kryeqyteti “tjetër” i Malajzisë.

Ky është kryeqyteti për të cilin nuk keni dëgjuar

Kryeqyteti “tjetër” i Malajzisë duket si i fshehur nga sytë.
Megjithatë, pavarësisht se është i lidhur mes një prej qyteteve më të vizituara në botë, Kuala Lumpur dhe qytetit historik të Malajzisë, Malakës, kryeqyteti “tjetër” i Malajzisë duket se fshihet në pamje të parë.

Qeveria e Malajzisë po financon parqet dhe pastërtinë e Putrajaya për të tërhequr më shumë vizitorë sapo të largohet pandemia e koronavirusit. Qyteti po synon të bëhet një destinacion i madh eko-turizmi dhe kohët e fundit u vetëquajt si “kryeqyteti urban” i Malajzisë. Duke pasur më shumë se 200 lloje zogjsh, nga qukapikët deri tek shpendët e diellit dhe kafshët, qyteti po planifikon të zgjerojë garën e tij vjetore të shpendëve Putrajaya, në të cilën njerëzit konkurrojnë për të vëzhguar dhe regjistruar numrin më të lartë të specieve të shpendëve në një kohë të caktuar brenda parqeve të qytetit.

Turistët gjithashtu mund të ndjekin tre shtigje zogjsh të shenjuar përmes Parkut të Ligatinave të Putrajaya, Kopshtit Botanik dhe Parkut Pyjor të Natyrës./BBC/M.T/dritare.net

Prev Post

Rubrika letrare Kontakt| 3 poezi nga Arbër Selmani

Next Post

Nënshkruhet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Turqisë në fushën e sportit dhe rinisë

post-bars

Leave a Comment