LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Pamje: Turqia ndërton mrekullinë “Çanakkale 1915”

Pamje: Turqia ndërton mrekullinë “Çanakkale 1915”

Ura madhështore e varur “Çanakkale 1915” që lidh Evropën dhe Azinë përmes Dardaneleve do të hapet zyrtarisht më 26 shkurt, pesë vjet pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan hodhi gurin e themelit, njoftuan mediat turke.

“Partnerët tanë nga Koreja e Jugut do të vijnë, kryeministri po vjen dhe ne presim vetëm konfirmimin nga presidenti (Erdogan),” tha Ebru Özdemir, CEO i LİMAK Holding, i cili aktualisht është duke përfunduar ndërtimin e urë.

Ai shpjegoi gjithashtu se kostoja e projektit është rritur nga 2.8 miliardë euro të planifikuara në 3.1 miliardë euro, duke e shpjeguar këtë me ndërprerjet pandemike.

“Ju garantoj se nuk mund ishte me më pak para”, tha ai, duke shtuar se tarifa e kalimit aty me siguri do të jetë 15 euro.

Përkatësisht, përveç urës, po ndërtohen edhe 85 kilometra të pjesës së autostradës, prej të cilave 75 kilometra në anën evropiane (nga Malkara në Sütlüce) dhe 10 kilometra në anën aziatike (ndërmjet Lapsekit dhe Çanakales).

Përveç lidhjes së dy kontinenteve, kjo urë veçon edhe hapësirën më të gjatë në botë, e cila shtrihet midis dy shtyllave kryesore (318 metra të lartë) deri në një gjatësi prej 2023 metrash. Kjo është 32 metra më e gjatë se mbajtësi i rekordit ende aktual, ura pezull Akashi Kaikyo në Japoni (përfunduar në 1998). Pra, nëse shikojmë hapësirën kryesore, është ura më e madhe e varur në botë.

Në total, ura e “Çanakkalese 1915” do të jetë 3563 metra e gjatë dhe me viadukte aksesi do të arrijë një gjatësi prej 4608 metrash. Është planifikuar të ketë tre korsi në çdo drejtim, së bashku me trotuaret që do t’u shërbejnë punëtorëve për mirëmbajtjen e saj.

Meqë ra fjala, gjatësia e hapësirës kryesore prej 2023 metrash ka shumë simbolikë në të, pasi përfaqëson vitin e festimit të 100-vjetorit të Republikës së Turqisë, të themeluar nga Mustafa Kemal Atatürk.

Simbolizmi nuk ndalet me kaq. Vetë emri i urës, “Çakanakkale 2015”, kujton Betejës së Galipolit nga Lufta e Parë Botërore (të cilën turqit e quajnë ‘Çanakkale Savaşları’ sipas vendit ku u zhvillua beteja) në të cilën ushtria turke mundi forcat e Antantës, kryesisht nga Perandoria e atëhershme Britanike. /tesheshi.com/

Prev Post

E shtuna me diell! Temperatura deri në 18°C, vranësira pasdite, parashikimi i motit në Shqipëri

Next Post

Gaza arkeologjike: ndodh zbulimi befasues; grumbull varresh Romake 2000 vjeçare

post-bars

Leave a Comment