LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Gaza arkeologjike: ndodh zbulimi befasues; grumbull varresh Romake 2000 vjeçare

Gaza arkeologjike: ndodh zbulimi befasues; grumbull varresh Romake 2000 vjeçare

Një varrezë romake 2000-vjeçare me të paktën 20 varre të zbukuruara u zbulua pranë bregut në veri të Rripit të Gazës, ndërsa Ministria e Antikiteteve e quajti atë zbulimin më të rëndësishëm lokal në dekadën e kaluar.

Gaza është e pasur me antike sepse ishte një pikë e rëndësishme tregtare në shumë qytetërime që datojnë që nga egjiptianët dhe filistinët e lashtë të përshkruar në Bibël, përmes Perandorisë Romake dhe kryqëzatave.

Ndër rrënojat e zbuluara në atë territor janë ato të kohës së Aleksandrit të Madh dhe pushtimit mongol.

Deri më tani janë zbuluar 20 varre romake dhe ekipet pritet të lokalizojnë gjithsej 80 varre në një varrezë prej 50 metrash katrorë. U hapën vetëm dy varre, njëri me mbetje skeletore dhe tjetri enë balte.

Për shkak të formës së varreve dhe dekorimeve relativisht të zbukuruara, ato ndoshta i përkasin “njerëzve të rangut të lartë” në Perandorinë Romake të shekullit të parë, tha Jamal Abu Rida, drejtor i përgjithshëm i Ministrisë së Turizmit dhe Antikiteteve të Gazës.

Ndryshe nga varret myslimane të periudhave të mëvonshme me pamje nga veriu ose jugu, varret romake janë me pamje nga lindja ose perëndimi, tha ai.

“Ne kemi pasur disa zbulime në të kaluarën, por ky është zbulimi më i rëndësishëm arkeologjik në dhjetë vitet e fundit,” tha Abu Rida.

Zona është e mbyllur për gazetarët dhe publikun ndërsa vendi është i organizuar dhe i siguruar për vizitorët, tha ministria.

Vendndodhja, e mbikëqyrur nga një ekip ekspertësh francezë, u gjet nga një ekip punëtorësh ndërtimi që punuan në një projekt për të ndërtuar ndërtesa banimi me financim egjiptian. Kur takuan tulla të mëdha të lashta nga varrezat, ata ndaluan punën dhe thirrën arkeologët.

Gaza drejtohet nga grupi i armatosur palestinez Hamas, i cili ka luftuar katër luftëra me Izraelin që nga viti 2008, raporton Reuters. /tesheshi.com/

Prev Post

Pamje: Turqia ndërton mrekullinë “Çanakkale 1915”

Next Post

Video/ Terrorizohen lundruesit, një “përbindësh” u kalon fare pranë

post-bars

Leave a Comment