LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Moti i tërbuar në Europë: një skenë horror nga Gjermania (video)

Moti i tërbuar në Europë: një skenë horror nga Gjermania (video)

Erërat e stuhishme frynë në të gjithë Gjermaninë, duke shkatërruar pemë, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike dhe duke anuluar fluturimet dhe trenat.

Instituti Meteorologjik Gjerman (DËD) ka lëshuar disa paralajmërime për ardhjen e stuhisë “Ylenia”, duke shtuar se kushtet e rrezikshme të motit mund të zgjasin disa ditë.

“Dy sisteme me presion të ulët do të sjellin kushte të stuhishme në Gjermani deri të shtunën,” tha DËD në parashikimin e saj të enjten në mëngjes.

Në pjesën qendrore të vendit, pranë majës së malit Brocken që ndodhet në brezin e Harzit, shpejtësia mesatare e erës është matur në mëngjes me 120 kilometra në orë, ndërsa shpejtësia më e lartë në të njëjtën periudhë ka arritur në 152 kilometra në orë.

Në aeroportin e Berlinit, pasagjerët nuk lejohen të hipin ose të zbresin në aeroplan. Avionët lejohen ende të ulen në pistë dhe avionët e fundit me pasagjerë u ngritën para njoftimit të motit të keq.

Lufthansa anuloi 20 fluturime për shkak të kujdesit. Hekurudha Deutsche Bahn ka ndaluar linjat e gjata në disa shtete federale në Gjermaninë veriore, gjithashtu për shkak të kushteve të pafavorshme të motit.

Në jug të vendit, në Bavari, të paktën 10,000 njerëz kanë mbetur pa energji elektrike për disa kohë./tesheshi.com/

Prev Post

Britanikët ‘ngujohen’ në shtëpi! Ekspertët: Stuhia e sotme më e fuqishmja në 30 vite!

Next Post

A e keni ditur këtë për bletën; Sa barqe ka bleta? /’Mrekullia e bletës përmendur në Kur’an 1400 vjet më parë.

post-bars

Leave a Comment