LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Kryeministri Rama vizitë në SHBA, takon kryediplomatin Blinken

Kryeministri Rama vizitë në SHBA, takon kryediplomatin Blinken

Kryeministri Rama është takuar në Washington me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, të cilët kanë biseduar për bashkëpunimin mes dy vendeve

Tiranë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po realizon një vizitë në SHBA, ndërkohë është takuar me zyrtarë të lartë amerikanë dhe të Kombeve të Bashkuara (OKB).

Gjatë ditës së sotme, kryeministri Rama është takuar në Washington me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, të cilët kanë biseduar për bashkëpunimin mes dy vendeve.

Sipas njoftimit nga Qeveria e Shqipërisë, kryediplomati amerikan gjatë takimit ka shprehur mirënjohjen ndaj Shqipërisë për strehimin e shtetasve afganë. Ai shtoi se dy vendet “janë ulur krah për krah në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”.

Kryeministri Rama ka theksuar se e vlerësojnë miqësinë dhe marrëdhënien me SHBA-në “si gjënë më të vyer”.

Në kuadër të vizitës, kryeministri Rama mori pjesë në pritjen e organizuar në New York, me rastin e fillimit të mandatit të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, për periudhën 2022-2023.

Gjithashtu Rama është takuar edhe me sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres./Anadolu Agency (AA).

Prev Post

A e dini se në Stamboll depoja e gazit për ndriçim dhe karburant është kthyer sot në muze?

Next Post

Gruaja më e vjetër e Europës mbush 118 vjeç: Kam frikë se Zoti më ka “harruar”

post-bars

Leave a Comment