LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 A e dini se në Stamboll depoja e gazit për ndriçim dhe karburant është kthyer sot në muze?

A e dini se në Stamboll depoja e gazit për ndriçim dhe karburant është kthyer sot në muze?

“Gazhane Hasanpasha (depo e gazit)” , e cila filloi të shërbente në vitin 1891 si depoja e fundit e gazit të Stambollit, plotësoi nevojat e qytetit për ndriçim dhe karburant për saktësisht 101 vjet. Kur teknologjia u vjetërsua, dhe duke menduar se ishte e dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njerëzve, prodhimi i tij u ndal në vitin 1993, së bashku me pikat e tjera të karburantit të qytetit.

Ndërtesa historike, e cila është një nga trashëgimitë industriale më të rëndësishme të Turqisë me historinë e saj 130-vjeçare, u fut në një proces gjithëpërfshirës restaurimi dhe u kthye në një “hapësirë ​​jetese” të orientuar nga kultura arti. Muzeu Gazhane, i cili hapi dyert për vizitorët e tij më 9 korrik 2021, shtrihet në një sipërfaqe totale prej 32 mijë metrash katrorë.

Në këtë zonë të madhe ndodhen Muzeu i Klimës, Muzeu i Karikaturave dhe Humorit, qendra shkencore, biblioteka, zona ekspozimi, zona studimi, dy salla koncertesh teatrore dhe një librari. Skulpturat e prodhuara me materiale mbetjesh presin vizitorët në kopshtin e muzeut, i cili tërheq vëmendjen edhe me sipërfaqet e tij të gjelbra.

I ndodhur në lagjen Kadikoy të Stambollit, Muzeu Gazhane ju pret me vende dhe aktivitete që do të tërheqin vëmendjen e të gjithëve nga moshat më të reja në ato më të vjetra./TRT

Prev Post

KUJDES! 5 zakone të këqija që shkatërrojnë telefonin tuaj

Next Post

Kryeministri Rama vizitë në SHBA, takon kryediplomatin Blinken

post-bars

Leave a Comment