LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti-Kastrioti

Një bust apo statujë edhe për mbretëreshën arbërore Donika Arianiti-Kastrioti

Nga Gjon Keka

Deri më sot janë ngritur buste të kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastrioti i cili udhëhoqi suksesshëm shtetin e Arbërit deri në vdekjen e tij duke e bërë atë të famshëm anë e mbanë botës,

Por, ne si duket kemi harruar, se një pjese të kësaj periudhe qeverisës,vendin e udhëhoqi edhe bashkëshortja e tij Donika në mënyrë tepër të suksesshme.

Prandaj,duke ditur këtë dhe meritën e saj të madhe, do të ishte e udhës që edhe kësaj mbretëreshe arbërore t’i bëhet një bust apo statujë ashtu sikur iu është bërë deri më sot edhe Gjergj Kastriotit.

Ky do të ishte një vlerësim për këtë grua fisnike arbërore e cila e udhëhoqi Arbërinë në kohën me sfiduese duke e mbajtë në binarë të sigurtë mbretërinë e Gjergj Kastriotit kur ai ishte në vizita të ndryshme jashtë vendit./ KultPlus.com

Prev Post

Qeveria Rama vendos të mos u paguajë orët e natës, zjarrfikësit paralajmërojnë: Durimi nuk zgjat përgjithmonë!

Next Post

Peshkatarë egjiptianë në Vlorë/ Të huajt zgjedhin Shqipërinë për të punuar

post-bars

Leave a Comment