LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Ëndrra ‘Zgjoi’ nuk shkon më tej – Lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2022”

Ëndrra ‘Zgjoi’ nuk shkon më tej – Lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2022”

Është shpallur lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2022”.

Disa filma që mbërritën ekskluzivisht në kinema gjatë pandemisë morën disa nominime në ndarjen prestigjioze të çmimeve të martën (8 shkurt).

“Belfast”, “West Side Story” dhe “Licorice Pizza” janë disa prej filmave që morën nominim në garë për çmimet e 94-të të Akademisë.

Filmi ‘Zgjoi’ që trajton çështjen e të pagjeturve në Kosovë, bëri bujë të madhe në shumë festivale dhe kishte pritshmëri të lartë për t’u kualifikuar në nominimet për filmin e huaj më të mirë.

Çmimet e Akademisë do të mbahen të dielën, më 27 mars.

Më poshtë lista e plotë e niminimeve:

Aktorja më e mirë në rolin kryesor

Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”

Olivia Colman, “The Lost Daughter”

Penelope Cruz, “Parallel Mothers”

Nicole Kidman, “Being the Ricardos”

Kristen Steëart, “Spencer”

Aktori më i mirë në rolin dytësor

Javier Bardem, “Being the Ricardos”

Benedict Cumberbatch, “The Power of the Dog”

Andrew Garfield, “Tick, Tick… Boom!”

Will Smith, “King Richard”

Denzel Washington, “The Tragedy of Macbeth”

Regjisori më i mirë

Kenneth Branagh, “Belfast”

Ryusuke Hamaguchi, “Drive My Car”

Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”

Jane Campion, “The Power of the Dog”

Steven Spielberg, “West Side Story”

Foto më e mirë:

Belfast

Coda

Drive My Car

King Richard

Licorice Pizza

Nightmare Alley

The Power of the Dog

West Side Story

Aktroja në rolin dytësor

Jessie Buckley, “The Lost Daugter”

Ariana DeBose, “West Side Story”

Judi Dench, “Belfast”

Kristen Dunst, “The Power of the Dog”

Anujanue Ellis, “King Richard”

Aktori më i mirë në rol dytësor

Ciaran Hinds, “Belfast”

Troy Kotsur, “Coda”

Jesse Simmons, “Being the Ricardos”

Kodi Smit-McPhee, “The Power of the Dog

Filmi më i mirë i huaj

Drive My Car”

Flee

The Hand of God
Lunana: A Yak in the Classroom

The Worst Person in the World

Dokumentari më i mirë në një temë të shkurtër

Ascension

Attica

Flee

Summer of Soul

Riding with Fire

Kënga më e mirë origjinale

King Richard

Encanto

Belfast

No Time to Die

Four Good Days

Filmi më i mirë i animuar

Encanto

Flee

Luca

The Mitchells vs. The Machine

Raya and the Last Dragon

Filmi me efektet vizuale më të mira

Dune

Free Guy

No Time to Die

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Spider-Man: No Ëay Home”

Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve

Coming 2 America

Cruella

Dune

The Eyes of Tammy Faye

House of Gucci

Rruga Press

Prev Post

Kryebashkiaku i Nju Yorkut pozon me shqiponjën në mbështetje të bizneseve shqiptare

Next Post

Përfitonin shuma të mëdha parash me mashtrime e transaksione financiare, goditet një ‘call center’ dhe në Durrës, 2 të arrestuar

post-bars

Leave a Comment