LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Erdogani viziton Ukrainën duke shpresuar të luajë ndërmjetësuesin me Rusinë

Erdogani viziton Ukrainën duke shpresuar të luajë ndërmjetësuesin me Rusinë

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan do të diskutojë tensionet midis Ukrainës dhe Rusisë me homologun e tij, Volodymyr Zelenskiy në Kiev të enjten, pasi vendosi Turqinë si ndërmjetës.

Vizita e Erdoganit vjen pas vizitave në Kiev nga krerët e anëtarëve të NATO-s, Britanisë, Polonisë dhe Holandës në mes të bllokimit. Turqia ka lidhje të mira me Kievin dhe Moskën, por ka thënë se do të bëjë atë që është e nevojshme si anëtare e NATO-s nëse Rusia pushton.

Rusia ka mohuar planet për të pushtuar Ukrainën mes shqetësimeve të shumë vendeve perëndimore për dërgimin e më shumë se 100,000 trupave pranë kufirit, por ka kërkuar garanci gjithëpërfshirëse sigurie nga Perëndimi dhe thotë se mund të marrë masa të papërcaktuara ushtarake nëse kërkesat e saj nuk plotësohen.

Ankaraja ka ofruar më parë të ndihmojë në zbutjen e bllokimit dhe burimet diplomatike turke kanë thënë se Rusia dhe Ukraina ishin të hapura ndaj kësaj ideje. Turqia ka kundërshtuar sanksionet e kërcënuara nga anëtarët e tjerë të NATO-s në përgjigje të një inkursioni ushtarak nga Rusia.

Duke folur me gazetarët përpara se të nisej për në Ukrainë, Erdogan tha se Turqia po u bën thirrje të dyja palëve të kërkojnë dialog, duke shtuar se kriza duhet të zgjidhet në mënyrë paqësore në bazë të ligjit ndërkombëtar.

“Sot, ne do të kemi takimin tonë me Zelenskiy. Pas një vizite në Kinë, (Presidenti rus Vladimir) Putin na ka thënë se do të udhëtojë në Turqi,” tha ai. “Pa bërë këto dy vizita, këto bisedime, nuk do të ishte e drejtë të mendonim se çfarë mund të bëjmë. Me vullnetin e Zotit, ne do ta kapërcejmë me sukses këtë periudhë problematike midis këtyre dy vendeve”, tha Erdogan, duke shtuar se deklaratat si nga Ukraina ashtu edhe nga Rusia e kishin minimizuar deri tani perspektivën e një konflikti të drejtpërdrejtë ushtarak.

Bisedimet do të fillonin me një takim dypalësh midis presidentëve në orën 10:00 GMT.

Një zyrtar turk, duke folur në kushte anonimiteti, i tha Reuters se Ankaraja pret që tensionet të zbuten pas bisedimeve dhe se Erdogan do të japë mesazhe që përfshijnë thirrjen për të dyja palët për të ushtruar përmbajtje.

“Qasja e Turqisë nuk është të zgjedhë njërën anë apo të qëndrojë kundër një vendi në tensione,” tha zyrtari, duke shtuar se Ankaraja dëshironte bashkëpunim të vazhdueshëm me të dy vendet.

Turqia ndan Detin e Zi me Ukrainën dhe Rusinë. Erdogan ka thënë se konflikti do të ishte i papranueshëm në rajon dhe paralajmëroi Rusinë se një pushtim nuk do të ishte i mençur.

Derisa forcon bashkëpunimin për mbrojtjen dhe energjinë, Turqia ka kundërshtuar politikat e Moskës në Siri dhe Libi, si dhe aneksimin e saj të gadishullit të Krimesë në vitin 2014. Ajo ka shitur gjithashtu drone të sofistikuar në Ukrainë, duke zemëruar Rusinë.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov tha në një konferencë përpara vizitës së Erdoganit se Turqia dhe Ukraina do të vazhdojnë përpara me një plan për të ndërtuar dronët në Ukrainë. Të dy vendet do të nënshkruajnë gjithashtu një marrëveshje të tregtisë së lirë, së bashku me disa marrëveshje të tjera.

Rruga Press

Prev Post

Presidenti amerikan kishte frikë t’i ndizte dritat, shkak energjia elektrike

Next Post

Franca me rregulla të reja anticovid, nuk lejon turistët e pavaksinuar të hyjnë në territorin francez

post-bars

Leave a Comment