LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Presidenti amerikan kishte frikë t’i ndizte dritat, shkak energjia elektrike

Presidenti amerikan kishte frikë t’i ndizte dritat, shkak energjia elektrike

Më 3 shkurt të vitit 1889 në Uashington përfundoi instalimi i dritave në Shtëpinë e Bardhë.

Megjithatë, thuhet se presidenti i asaj kohe, Benjamin Harrison dhe familja e tij nuk i preknin me dorë çelësat për të ndezur dhe fikur dritat, nga frika e korrentit.

Në atë kohë energjia elektrike ishte diçka e re. Kështu, punonjësit e Shtëpisë së Bardhë, para se të shkonin në shtëpi, çdo mbrëmje i fiknin dritat dhe i ndiznin ato kur vinin për të punuar në mëngjes.

Gjatë natës, familja presidenciale e Shteteve të Bashkuara vazhdonte të përdorte qirinj, gaz natyror dhe fenerë, të cilat ishin përdorur para elektrifikimit të Shtëpisë së Bardhë./ KultPlus.com

Prev Post

Tesla tërheq veturat sepse nuk po ndalojnë para shenjave të Stop-it

Next Post

Erdogani viziton Ukrainën duke shpresuar të luajë ndërmjetësuesin me Rusinë

post-bars

Leave a Comment