LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Dështon shitja në ankand e villës e cila ‘strehon’ muralin e Caravaggios

Dështon shitja në ankand e villës e cila ‘strehon’ muralin e Caravaggios

Një villë në kryeqytetin italian Romë që strehon muralin e vetëm të Caravaggio nuk ka arritur të shitet në ankand.

Villa Aurora është në qendër të një beteje ligjore midis pushtuesit të saj aktual, Princeshës së lindur në Teksas, Rita Boncompagni Ludovisi dhe djemve të saj.

Villa, e cila kishte një çmim fillestar prej 471 milionë dollarë (394 milionë funta), pritej të bëhej prona më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë, por nuk tërhoqi asnjë ofertë.

Një tjetër përpjekje për ta shitur pritet në prill, me ulje të çmimit me 20%.

Piktura në vaj, e cila përmban lakuriqësi, përshkruan Jupiterin, Neptunin dhe Plutonin, me botën në qendër dhe të shënuar nga shenjat e zodiakut.

Është i vetmi mural i mbijetuar në botë i Caravaggio, i cili vlerësohet të ketë një vlerë prej 310 milionë dollarë (259 milionë funta). U pikturua në vitin 1597 pasi pronari i parë i vilës e porositi atë për dhomën e tij të alkimisë.

Çuditërisht, piktura u zbulua vetëm në fund të viteve 1960, para së cilës ajo ishte mbuluar.

Megjithatë, Villa Aurora mori emrin e saj nga një tjetër prej veprave të artit të pronës, një afresk i pikturuar nga artisti italian barok Giovanni Francesco Barbieri, i njohur si Guercino./ KultPlus.com

Prev Post

Franca dorëzon 6 avionët e parë ‘Rafale’ në Greqi

Next Post

Arsyeja kryesore pse punonjësit japin dorëheqjen, 10 herë më e rëndësishme se paga

post-bars

Leave a Comment