LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Bisedimet me Moskën dështuan sërish/ Ish-zyrtarja e Pentagonit: SHBA të përgatitet për luftë me Rusinë, Putin do të kërkojë…

Bisedimet me Moskën dështuan sërish/ Ish-zyrtarja e Pentagonit: SHBA të përgatitet për luftë me Rusinë, Putin do të kërkojë…

Evelyn Farkas, e cila shërbeu si zëvendësministre e Mbrojtjes për Rusinë, Ukrainën dhe Euroazinë midis 2012 dhe 2015, shkroi një artikull në një revistë të quajtur Defense One se SHBA duhet të përgatitet për luftë me Rusinë.

Ajo pohoi se pushtimi i afërt i Ukrainës nga Rusia kishte “shumë më shumë gjasa sesa të mos ndodhte”.

Ajo tha se bisedimet diplomatike midis Moskës dhe Uashingtonit këtë javë ka të ngjarë të dështojnë dhe se Shtetet e Bashkuara tashmë duhet të përgatiten për luftë me Rusinë.

Sipas Farkas, Rusia nuk i bindet ligjit ndërkombëtar dhe inkurajohet nga protestat masive të fundit në ish-republikën sovjetike të Kazakistanit.

Farkas pretendoi se e gjithë kjo e bënte më të mundshme se kurrë që Putini po planifikonte të pushtonte Ukrainën.

“Nëse Rusia fiton përsëri, ne do të ngecim në një krizë, jo vetëm për Ukrainën, por në të ardhmen e rendit global shumë përtej kufijve të këtij vendi. I mbetur pa kufij, Putini do të lëvizë shpejt, do të rrëmbejë pak terren, do të konsolidojë fitimet e tij dhe do t’i vendosë synimet e tij në shtetin e ardhshëm satelitor për të rivendosur të gjithë kufijtë e para 1991.

Artikulli i Farkas erdhi ndërsa diplomatë të lartë nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia u takuan në Gjenevë këtë javë për të diskutuar propozimet e sigurisë që Moska i paraqiti Uashingtonit në dhjetor.

Kremlini kërkoi garanci me shkrim se NATO, blloku ushtarak i udhëhequr nga SHBA, nuk do të zgjerohet në Ukrainë dhe Gjeorgji, dy vende që ndajnë kufijtë me Rusinë.

Ndërkohë, zyrtarët amerikanë shprehën shqetësimet e tyre për akumulimin e supozuar të ushtrisë ruse pranë Ukrainës dhe thanë se nuk do të bënin asnjë premtim për anëtarësimin në NATO.

(BalkanWeb)

Prev Post

Rregulla të reja për importin e makinave, nuk mund të blini më nga jashtë para këtij viti

Next Post

Nuk kositi barin në oborr nga pafuqia, gjykatësja bjonde “bën për një lek” të sëmurin me kancer

post-bars

Leave a Comment