LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Sot zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore

Sot zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore

Sot do të zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore. Rreth 33 mijë maturantë do të testojnë njohuritë e tyre në provimin e Gjuhës së Huaj.

Provimi do të nisë në orën 10:00 dhe do të përfundojë në orën 12:30. Në të gjithë vendin janë ngritur 167 qendra testimi me 7 mijë mësues administrues.

Testet e maturës shtetërore janë hartuar nga Qendra e Shërbimeve Arsimore, ku secili test do të vlerësohet me 60 pikë maksimale.

Ditën e djeshme, ministrja e Arsimit, Evis Kushi uroi maturantët dhe bëri thirrje që të respektohet rregullorja.

Ndërsa, javë më parë, Këshilli i Ministrave vendosi uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të vazhdojnë studimet në universitet.

Ky vendim vlen për disa degë studimi, si gjuhët e huaja, biokimi, matematikë apo fizikë.

Prev Post

Filmi “Quo Vadis, Aida?” fiton Çmimin Evropian të Filmit të Audiencës LUX 2022

Next Post

INSTAT: Vdekjet te shqiptarët, 52.4% ndodhin nga problemet e zemrës dhe ishemitë

post-bars

Leave a Comment