LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Irak, zbulohet një qytet 3.400 vjet i vjetër

Irak, zbulohet një qytet 3.400 vjet i vjetër

Qyteti i lashtë daton që nga periudha e Perandorisë Mittani

Arkeologët kanë zbuluar një qytet antik që daton nga Perandoria Mittani rreth 3.400 vjet më parë në lumin Tigër në provincën Duhok të Irakut, raporton AA.

“Kemi gjetur një qytet antik 3.400-vjeçar në rrethin Semel të Duhokit që daton nga periudha Mittani”, u tha gazetarëve të hënën Bekes Birifkani, drejtor i artefakteve historike dhe kulturës në provincën e Duhokut.

Ai vuri në dukje se zona ka qenë e banuar deri në vitin 1985, para se të ndërtohej diga e Mosulit në vitin 1990, kur zona u mbush me ujë.

Duke vënë në dukje se më shumë se 2.000 vende historike janë zbuluar në qytet deri më tani, Birifkani tha se gërmimet e këtij viti dhanë gjithashtu rezultate të rëndësishme.

“Pavarësisht mijëra viteve që kanë kaluar, muret dhe strukturat e saj disa metra të larta nuk janë shkatërruar”, tha ai.

Kreu i Agjencisë për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore të Administratës Rajonale Kurde të Irakut (ARG), Hassan Ahmed tha se ata kanë intensifikuar punën e tyre që nga fillimi i vitit për shkak të tërheqjes së ujit nga lumi Tigër.

“Ne po kryejmë gërmime këtu me ndihmën e universiteteve gjermane Tubingen dhe Freiburg. Ka mbetje të shumë ndërtesave në këtë qytet antik nga periudha e Perandorisë Mittani. Qyteti antik që gjetëm quhet Zahiko”, tha ai.

“Përkundër mijëra viteve, muret dhe strukturat e saj disa metra të larta nuk janë shkatërruar”, tha Ahmed.

/AA

Prev Post

Egjipt, zbulohen 250 mumie dhe 150 statuja nga kohërat e lashta

Next Post

Suedezja 103-vjeçare thyen rekordin botëror të hedhjes me parashutë

post-bars

Leave a Comment