LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Apple humbet pozicionin si firma më e vlefshme

Apple humbet pozicionin si firma më e vlefshme

Apple ka humbur pozicionin e saj si kompania më e vlefshme në botë mes një shitjeje të aksioneve të teknologjisë.

Prodhuesi i naftës dhe gazit në Arabinë Saudite “Aramco” ka rikthyer vendin e parë nga prodhuesi i iPhone për herë të parë në pothuajse dy vjet.

Investitorët kanë shitur aksione në firmat e teknologjisë ndërsa kalojnë në ato që i shohin si asete më pak të rrezikshme.

Bitcoin, kriptovalutat e tjera kryesore dhe asetet dixhitale kanë vazhduar gjithashtu të bien ndjeshëm.

Aksionet e Apple ranë me më shumë se 5% në Nju Jork të mërkurën për të përfunduar ditën e tregtimit me një vlerësim të tregut të aksioneve prej 2.37 trilion dollarë (1.94 trilion £).

Kjo do të thoshte se humbi pozicionin e saj si kompania më e vlefshme në botë ndaj prodhuesit të naftës dhe gazit Aramco, i cili vlerësohej në 2.42 trilion dollarë.

Është hera e parë që Aramco mban vendin e parë që nga viti 2020. Aksionet në prodhuesit e energjisë janë rritur këtë vit pasi kostoja e naftës së papërpunuar dhe gazit natyror është rritur.

Ndërkohë aksionet e Apple kanë rënë me pothuajse 20% që nga fillimi i vitit pas një shitjeje në aksionet e teknologjisë.

Nasdaq i rënduar nga teknologjia u mbyll 3.2% më i ulët në Nju Jork të mërkurën pasi të dhënat zyrtare treguan se inflacioni në SHBA mbeti pranë nivelit më të lartë në më shumë se 40 vjet.

Rritja e çmimeve ka qenë kërcënimi i vetëm më i madh për rimëkëmbjen e ekonomisë globale pasi ajo del nga pandemia Covid-19.

Bankat qendrore në mbarë botën i janë përgjigjur problemit duke rritur normat e interesit, gjë që ka shkaktuar një largim nga investimet më të rrezikshme për shkak të shqetësimeve se kostoja më e lartë e huamarrjes do të ngadalësojë rritjen ekonomike.

Të enjten, Grupi SoftBank i Japonisë raportoi një humbje rekord prej 26.2 miliardë dollarësh në biznesin e saj të Vision Fund pasi vlera e investimeve të saj në teknologji ra.

Humbja ishte një kontrast i fortë me një vit më parë kur kompania shënoi fitim vjetor rekord.

Që atëherë, një numër i kompanive në të cilat SoftBank ka aksione, duke përfshirë firmat e transportit me makinë Didi dhe Grab, kanë rënë në vlerë.

Lëvizja nga ato që shihen si asete të rrezikshme gjithashtu ndihmoi në uljen e çmimit të Bitcoin nën 27,000 dollarë.

Kripto-monedha më e madhe dhe më e njohur në botë tani ka humbur rreth 60% të vlerës së saj që kur arriti një rekord të lartë në nëntor të vitit të kaluar.

Ether, monedha dixhitale e lidhur me rrjetin e blockchain ethereum, gjithashtu ra ndjeshëm përsëri dhe tani ka humbur më shumë se 40% të vlerës së saj javën e fundit.

Ndikimi i pandemisë
Në janar, Apple u bë kompania e parë që arriti një vlerësim të tregut të aksioneve prej 3 trilion dollarë (2.2 trilion £). Ishte një nga fituesit e mëdhenj të pandemisë, pasi bllokimet e koronavirusit panë rritje të shpenzimeve për pajisjet.

Rekordi nënkupton se vlera e Apple ishte më e madhe se madhësia prej 2.76 trilion dollarësh e ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar, sipas të dhënave të Bankës Botërore.

Gjatë bllokimeve, kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë panë rritje të kërkesës pasi njerëzit u mbështetën më shumë në telefonat inteligjentë, tabletët dhe laptopët. Në një periudhë prej pak më shumë se 16 muajsh, vlerësimi i tregut të aksioneve të Apple u hodh nga 2 trilion dollarë në 3 trilion dollarë.

Ndërkohë, gjiganti shtetëror i naftës Saudi Aramco ka përfituar nga rritja e çmimeve të energjisë.

Arabia Saudite është prodhuesi më i madh në kartelin e naftës OPEC dhe Saudi Aramco më shumë se dyfishoi fitimin e saj neto në 110 miliardë dollarë në 2021, nga 49 miliardë dollarë në 2020.

Rihapja e ekonomive nga masat pandemike çoi në një rritje të mprehtë të çmimeve të energjisë në vitin 2021, dhe këtë vit lufta në Ukrainë i ka shtyrë çmimet edhe më të larta pasi vendet kërkojnë alternativa ndaj Rusisë për furnizime.

/bbcnews

Prev Post

Gjethet e dafinës, përfitimet e përdorimit për flokët, lëkurën dhe gjakderdhjen

Next Post

Si kontrolli i “baterive tuaja energjike” mund t’ju ndihmojë të parandaloni rraskapitjen mendore

post-bars

Leave a Comment