LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Del “në dritë” avioni i kombinuar me raketë; Pekin-New York për një orë

Del “në dritë” avioni i kombinuar me raketë; Pekin-New York për një orë

Kompania kineze e hapësirës ajrore Space Transportation tha se po zhvillon një avion të kombinuar dhe raketë me krahë që do të përdoret për turizmin hapësinor.

Ata u shprehen se një fluturim nga Pekini në Nju Jork do të zgjaste vetëm një orë.

Një prezantim i CGI në faqen e internetit të Transportit Hapësinor tregon pasagjerët që hipin në një avion që është i lidhur me një krah me dy përforcues raketash.

Aeroplani më pas shkëputet nga krahu pas ngritjes dhe fluturon nëpër hapësirën suborbitale.

Krahu dhe përforcuesit pastaj zbresin përsëri në platformën e nisjes, ndërsa avioni vazhdon në destinacionin e tij, duke u ulur vertikalisht.

Një zëdhënës i tha mediave kineze se raketa me krahë do të ketë kosto më të ulëta operacionale sesa “raketat që mbajnë satelitë dhe do të jetë më e shpejtë se një avion tradicional”.

SpaceX prezantoi një koncept të ngjashëm në vitin 2017 të quajtur “Toka në Tokë”, “Earth to Earth,” e cila ishte ripërdorur nga “BFR” e saj, e konceptuar fillimisht për të transportuar pasagjerë në Mars.

“Toka në Tokë” u projektua si transport pasagjerësh nga qyteti në qytet duke përdorur raketa Starship. Kompania nuk ka publikuar asnjë detaj rreth konceptit që atëherë. 

/lajmifundit

Prev Post

23 vite nga masakra në Rezallë; Kurti: Të dënohen përgjegjësit

Next Post

Studimi: Fjetja edhe me pak dritë mund të jetë e dëmshme për shëndetin

post-bars

Leave a Comment