LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 “Ushtria” e hakerave, 300 mijë vullnetarë do t’i bashkohën Ukrainës në luftën kundër Rusisë

“Ushtria” e hakerave, 300 mijë vullnetarë do t’i bashkohën Ukrainës në luftën kundër Rusisë

Ukraina ka bërë thirrje për një “ushtri” ekspertësh të IT-së për të ndihmuar në luftën kundër Putinit dhe ishin të shumtë ata që iu përgjigjën thirrjes, shkruan The Guardian

Rreth 300,000 njerëz janë pjesë e një grupi të aplikacionit të Telegram të quajtur “IT Army of Ukraine”, përmes të cilit pjesëmarrësve u caktohen detyra të ndryshme. Duke vepruar në këtë mënyrë, ata po përpiqen të barazojnë fushën e lojës midis një prej superfuqive të botës dhe Ukrainës, ndërsa ajo përballet me bombardimet dhe pushtimin.

Ushtria e hakerëve ka qenë e suksesshme në ndërprerjen e shërbimeve ruse të internetit, sipas NetBlocks.

Rruga Press

Prev Post

Arabia Saudite do t’ia shesë me juan naftën Kinës

Next Post

Hapet ekspozita “Immersive Shevchenko” për të ndihmuar me fonde popullin ukrainas

post-bars

Leave a Comment