LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Libri i Javës në IETT/ “Shkretëtira e Tartarëve” nga Dino Buzzat

Libri i Javës në IETT/ “Shkretëtira e Tartarëve” nga Dino Buzzat

Shkretëtira e Tartarëve” nga Dino Buzzati.

Botuar për herë të parë në vitin 1940, “Shkretëtira e Tartarëve” është një roman monumental i letërsisë italiane, me ngjarje intensive dhe sureale. Ai renditet në listën e njëqind romaneve më të bukura, të shekullit të 20-të.

Djaloshi Xhovani Drogo, një oficer i ri, dërgohet me shërbim në Kalanë e Bastianit, një postë e vjetër kufitare, e cila ndodhet në një rajon kufitar me shkretëtirën.

Çfarë e shtyn atë mbas shumë vitesh që të refuzojë kthimin në qytet, ndërkohë që miqtë e tij të ngushtë shijojnë sukseset e jetës dhe janë bërë familjarë të mirë? Pse duhet të qëndrojë vit pas viti në atë kështjellë të humbur në kohë dhe hapësirë, ku ardhja e një armiku të mundshëm, nuk shfaqet kurrë.

Buzzati i vendos historitë në kufirin misterioz, metafizik dhe shpeshherë të pandashëm mes reales dhe joreales. Këtu qëndron gjithë sharmi magjik i veprës së tij.

Lexo edhe ti një libër këtë fundjavë!

/ www.iett.al./MEDIA KONTAKT

Prev Post

Studentët e Kamzës në këmbë drejt Sheshit Skëndërbej, arrijnë në Laprakë, i shoqërojnë forca të shumta policie

Next Post

Shqiptarët bëhen bashkë kundër rritjes së çmimeve, sot në 11:00 protestë mbarëkombëtare para kryeministrisë

post-bars

Leave a Comment