LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Save the Children: 800,000 fëmijë në mesin e 2 milionë refugjatëve nga Ukraina, shumica po udhëtojnë të vetëm

Save the Children: 800,000 fëmijë në mesin e 2 milionë refugjatëve nga Ukraina, shumica po udhëtojnë të vetëm

Agjencia ndërkombëtare për mbrojtjen e fëmijëve, Save dhe Children, ka thënë se vlerësohet që 800,000 fëmijë janë në mesin e dy milionë personave që kanë ikur nga Ukraina, prej nisjes së pushtimit rus.

Shumica prej tyre janë duke bërë rrugën pa u shoqëruar nga askush, ka paralajmëruar Agjencia.

“Prindërit janë duke zbatuar masat më zemërthyese për të mbrojtur fëmijët e tyre. Kjo përfshin largimin e fëmijëve të tyre me fqinjët dhe miqtë nga Ukraina, derisa ata qëndrojnë në Ukrainë për të mbrojtur shtëpitë”, ka thënë Irina Saghoyan nga Save the Children.

Më shumë se gjysma e refugjatëve që largohen nga Ukraina janë duke shkuar në Poloni dhe më pas në Hungari e Sllovaki./ Balkanweb

Prev Post

Uji i gazuar dhe pasojat tek dhëmbët – kujdesi që ju duhet

Next Post

FOTO/ Karburantet në garë, kush të rrisë më shumë çmimin e naftës

post-bars

Leave a Comment