LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Nga forcimi i kockave te dobësimi, 6 kokrra kumbulla të thata në ditë do të befasojnë organizmit tuaj

Nga forcimi i kockave te dobësimi, 6 kokrra kumbulla të thata në ditë do të befasojnë organizmit tuaj

Kumbullat e thata mund të bëjnë magji duke iu ndihmuat të humbni peshë, të përmirësoni tretjen si dhe t’i mbani kockat e shëndetshme. Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme që dëshiron trupi.

Mbështesin shumë funksione të trupit.

100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është thelbësor për trupin pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Gjithashtu i mbajnë kockat e shëndetshme si dhe promovojnë funksionalitetin e duhur nervor. Rekomandohet të hani rreth 4,700 mg kalium çdo ditë.

Janë të mira për gjakun.

Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trup mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja e rëndë, problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyer hekuri që i bën ato një nga produktet më të mira për të ndihmuar në parandalimin e problemeve të tilla.

Mund të përmirësojnë tretjen.

Kumbullat e thata janë të mbushura me fibra, një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gram fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol, një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve. Rekomandohet të hani jo më shumë se 6 kumbulla të thata në ditë.

Mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj.

Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta.

Njerëzit që janë në rrezik të osteoporozës , veçanërisht gratë dhe njerëzit e moshuar, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit nga një studim ekzaminuan efektet që kishin kumbullat e thata tek gratë pas menopauzës osteopenike. Rezultatet treguan se kumbullat e thata, në fakt, ndihmuan për të parandaluar këtë çështje.

Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme, por mund të rrisë rrezikun e problemeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave dhe probleme të tjera në trup. Sidoqoftë, mund të kontrollohet me ushqime të ndryshme, dhe kumbullat e thata janë një mundësi shumë e mirë. Mund t’i kombinoni edhe me fruta të tjera të thata si rrush i thatë dhe hurma dhe t’i konsumoni rreth 8 racione në javë./infoshqip.com

Prev Post

Rusia izolohet nga pjesa tjetër e botës, shkëputet nga interneti global krijon rrjetin e vet

Next Post

Artan Fuga: Mësuesit që marrin byzylyqe e unaza nga nxënësit janë legenë, prindër mos u jepni lekë fëmijëve për dhurata

post-bars

Leave a Comment