LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Osmani: Anëtarësimi i Kosovës në NATO, parakusht për paqe në rajon

Osmani: Anëtarësimi i Kosovës në NATO, parakusht për paqe në rajon

Osmani: Anëtarësimi i Kosovës në NATO, parakusht për paqe në rajon

 user 2  0 Commentsanëtarësimnatoosmaniparakusht

Anëtarësimi në NATO mbetet objektiv strategjik i Kosovës, ndaj tani është më i domosdoshëm se kurrë dhe është parakusht për paqe në rajon.

Kështu u shpreh presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, në ceremoninë shtetërore të shënimit të 24 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Kosova ka kërkuar anëtarësim të përshpejtuar në NATO, duke theksuar nevojën e këtij anëtarësimi në kohën kur Rusia po pushton Ukrainën.

Këtë kërkesë të Kosovës, presidenti serb Vuçiç e ka quajtur “kurth”.

Gjatë ceremonisë së sotme Osmani kujtoi gjithashtu familjen Jashari, ku u shpreh se “është portreti i lirisë së Kosovës për të cilën është dashur shumë mund për ta arritur”.

Rruga Press

Prev Post

‘Bac, Prishtina të pret’, përshpejtohen procedurat për ndërtimin e shtatores së Adem Jasharit

Next Post

Tre herë brënda 24 orëve/ Ngrihet në mënyrë të kordinuar çmimi i naftës në Shqipëri

post-bars

Leave a Comment