LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Ish futbollisti egjyptian i kërkon FIFAS që masat ndaj Rusisë ti aplikojë edhe ndaj Izraelit

Ish futbollisti egjyptian i kërkon FIFAS që masat ndaj Rusisë ti aplikojë edhe ndaj Izraelit

Ish-ylli i futbollit egjiptian, Mohamed Aboutrika, komentoi vendimin e Federatës Ndërkombëtare dhe Evropiane të Futbollit për të penguar klubet dhe skuadrat ruse të marrin pjesë në të gjitha garat zyrtare deri në një njoftim tjetër, në sfondin e veprimeve ndaj pushtimit rus të Ukrainës.Pas dhënies së vendimit të “ndalimit”, klubet ruse nuk do të mund të vazhdojnë dot kursin e tyre në kompeticionet europiane, ku më i rëndësishmi është Spartak i Moskës-Leipzig në Ligën Europiane, dhe skuadra ruse nuk do të jetë në gjendje të luajë ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në play-off kualifikues. në Kupën e Botës FIFA Katar 2022.Muhamed Abu Trika ka publikuar një mesazh në llogarinë e tij zyrtare në rrjetin social “Twitter”, duke komentuar vendimin e FIFA-s, i cili nuk ishte i njëjtë për Palestinën, e cila vuan nga pushtimi sionist.

Abu Trika tha: “Vendimi për të penguar klubet dhe ekipet ruse të marrin pjesë në të gjitha turnet duhet të shoqërohet me ndalimin e pjesëmarrjes së klubeve dhe ekipeve të lidhura me entitetin sionist, sepse ai është një pushtues dhe ka vrarë fëmijë dhe gra në Palestinë për vite me radhë, por ju keni përdorur standarde të dyfishta”.Vlen të përmendet se Federata Ndërkombëtare e Futbollit “FIFA”, së bashku me homologen e saj në Federatën Evropiane të Futbollit “UEFA”, njoftuan në një deklaratë zyrtare, të hënën, pezullimin e përfaqësimit të të gjitha klubeve dhe kombëtares ruse nga pjesëmarrja në të gjitha garat e lidhura me dy organizatat, pas pushtimit ushtarak të Ukrainës./atikalbania

Prev Post

Dy vëllezërit Barbarossa dhe femra Saida al-Hurra: Tre “piratët (komandantë)” myslimanë që pushtuan Europën

Next Post

Lufta në Ukrainë, Erdogan telefonon Lukashenkon

post-bars

Leave a Comment