LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Kostumet ushtarake më të fuqishme në botë (Video)

Kostumet ushtarake më të fuqishme në botë (Video)

Kur turistët vijnë në kryeqytetin e Britanisë së Madhe, atyre u pëlqen të bëjnë foto me rojet mbretërore. Këta ushtarë janë të famshëm në të gjithë botën jo vetëm për qëndrimin e palëvizur për orë të tëra, por edhe për uniformën e tyre të pazakontë.
Kapelja prej gëzofi, gati 45.7 centimetra e lartë, dikujt mund t’i duket qesharake, por në fakt kjo kapele nuk është thjesht një aksesor i padobishëm, është një pjesë e rëndësishme mbrojtëse e uniformës së një ushtari. Në betejë, synohet të largojë vëmendjen nga koka në mënyrë që plumbat e armikut të godasin kapelën dhe të mos dëmtojnë ushtarin.
Por sigurisht që uniformat moderne ushtarake dhe kostumet e betejave përdorin teknologjinë e lartë shumë më shpesh dhe mund të duken jo vetëm mbresëlënëse, por edhe futuristike.
Sot do të shohim disa nga kostumet luftarake më spektakolare dhe më të fuqishme në botë./inforculture.info

Prev Post

Legalizimi i kanabisit/ Rama mbron idenë: Vetëm për farmaceutikën, krijon punësim

Next Post

Aheng / Një fjalë e vetme e cila ngërthen shumë elementë

post-bars

Leave a Comment