LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Dita e tretë e pushtimit rus në Ukrainë/ Lufta mbërrin në kryeqytet, goditet një pallat, betejë dhe shpërthime në rrugët e Kievit

Dita e tretë e pushtimit rus në Ukrainë/ Lufta mbërrin në kryeqytet, goditet një pallat, betejë dhe shpërthime në rrugët e Kievit

Është dita e tretë e pushtimit rus në Ukrainë. Lufta mbërriti në rrugët e kryeqytetit ukrainas Kiev të shtunën, ndërsa ushtria e vendit luftoi për të penguar avancimin e trupave ruse në shumë vende, duke i detyruar banorët të kërkonin strehim mes zhurmave të shpërthimeve dhe të shtënave.

Një ndërtesë banimi u godit nga një raketë herët të shtunën pasi shumë në qytet flinin, me imazhe dhe video që tregojnë dëme të shumta në apartamente disa dhjetëra kate lart, me mure të jashtme të këputura plotësisht. Ende nuk dihen shkaqet e goditjes dhe shkalla e viktimave.

Të shtunën herët, Ministria e Brendshme e Ukrainës paralajmëroi në Facebook se “luftimet aktive po zhvillohen në rrugët e qytetit tonë”. Ai u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë të qetë, të fshihen në ambiente të mbyllura, të mbulohen – dhe të drejtohen menjëherë në strehën më të afërt nëse dëgjojnë sirenat e sulmit ajror.
Shpërthime në dhe rreth kryeqytetit u panë dhe u dëgjuan nga ora 2 deri në 4 të mëngjesit, me një qetësi të shkurtër përpara se të shtënat e armëve të dëgjoheshin para agimit. Është hera e parë që raportohen shpërthime brenda qytetit, pas disa ditësh luftimesh të ashpra në periferi. Ushtria ukrainase ia atribuoi disa nga shpërthimet herët në mëngjes shkatërrimit të një tanku rus.

Banorët marrin armët
Ukrainasit janë përgatitur për të mbrojtur kryeqytetin e tyre ditët e fundit, me zyrtarë që armatosën rezervistët dhe udhëzime transmetuese televizive ukrainase për të bërë kokteje molotov. Edhe anëtarët e parlamentit i thanë CNN se kanë marrë armët dhe kanë mësuar të qëllojnë në përgatitje të betejës.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u zotua të mbronte vendin e tij në një video të filmuar të premten në mbrëmje, ndërsa qëndronte në një rrugë të Kievit me drejtues të tjerë të administratës së tij. “Ne të gjithë jemi këtu për të mbrojtur pavarësinë tonë,” tha ai. “Lavdi Ukrainës!”
Kryetari i qytetit të Vasilkiv, rreth 35 kilometra (21.7 milje) në jug të Kievit, tha herët të shtunën se luftimet e ashpra në qytet kishin çuar në humbje nga pala ukrainase.

Shumë banorë të Kievit ishin larguar të premten, duke lënë të qeta rrugët që shkonin në perëndim të kryeqytetit që kishin qenë të ngarkuara të enjten. Më shumë se 50,000 refugjatë ukrainas janë larguar nga vendi në më pak se 48 orë, sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, i cili tha se shumica kanë shkuar në Poloni dhe Moldavi./balkanweb

Prev Post

Energjia e shtrenjtë po mbyll fabrikat, sipërmarrësit: 3 mijë biznese në prag falimenti

Next Post

Hapet Festivali Ndërkombëtar i Dizajnit në Madrid

post-bars

Leave a Comment