LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Rama e pranon: Inceneratorët nuk janë zgjidhje e preferuar nga BE

Rama e pranon: Inceneratorët nuk janë zgjidhje e preferuar nga BE

Kryeministri Rama pranoi në Komisionin Hetimor se ndërtimi i inceneratorëve nuk është i preferuar nga Bashkimi Europian dhe kjo gjë është raportuar dhe në raportet e fundit.

Kreu i qeverisë sqaroi se në Shqipëri nuk janë ndërtuar inceneratorë, por impiante të përpunimit të mbetjeve dhe prodhimit të energjisë, sipas të gjitha standardeve.

Rama: Nëse do të më nxirrni jashtë çështje do ju përgjigjem si doni ju. Mos mu drejto me 3 emra se më trefishin përgjigjen. Nëse doni të eksportoni debatet që keni muaj të tërë që eksportoni bëjeni, por jeni në shkelje të ligjit dhe nuk i shërbejnë komisionit.

Tabaku: Nuk po flas për njerëz rruge, për ministrin tuaj, zv/kryeministrin tuaj, sekretarin. Ju kërkoj të fokusohemi te çështja. A jeni në dijeni se me vendimin për ndërtimin e inceneratorëve jeni në kundërshtim me rekomandimet e BE dhe kjo është shkruar dhe në 3 progres raportet e fundit?

Rama: Fjalën aferë e përmendët ju. Përshtypjet tuaja janë pa interes për mua. Kur flas mos më ndërprisni. Është një arenë ku publiku na shikon dhe na gjykon. Deri tani nuk më keni pyetur për asnjë vendim qeverie. Nuk e di ku jam shmangur. Deri tani më ke pyetur që njëri njeh njërin dhe të tre kanë shkuar atje. Dhe përgjegjësitë e liderit i lemë për herë tjetër, pasi do ishte një temë e parehatshme për ju. Kthehemi tek pyetje. BE nuk është kundër.

Kryetarja e komisionit, Jorida Tabaku, bëri të ditur fillimisht se janë 51 pyetje që do t’i bëhen kryeministrit Rama si dëshmitar.

Rruga Press

Prev Post

Nuk jeni infektuar asnjëherë me COVID-19? Kjo është arsyeja sipas shkencëtarëve, do të habiteni kur ta mësoni

Next Post

Të gjithë sytë nga Ukraina, gati të “plasë” mes Turqisë dhe Greqisë

post-bars

Leave a Comment