LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Komiteti i Ekspertëve vendos: Ulet koha e izolimit për të infektuarit me Covid-19

Komiteti i Ekspertëve vendos: Ulet koha e izolimit për të infektuarit me Covid-19

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bën me dije se Komiteti Teknik i Ekspertëve vlerëson reduktimin e periudhës së vaksinimit me dozën e tretë përforcuese, nga 6 muaj që është aktualisht, në 5 muaj pas dozës së dytë.

Komiteti vendosi të reduktojë kohën e izolimit për të prekurit nga Covid-19 në 5 ditë.

Postimi:

Në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve, për vlerësimin e situatës epidemiologjike, vlerësimin e ecurisë së programit të vaksinimit dhe masave anticovid. Ekspertët e Komitetit Teknik rekomanduan për vlerësim nga Komiteti i Vaksinimit, reduktimin e periudhës së vaksinimit me dozën e tretë përforcuese, nga 6 muaj që është aktualisht, në 5 muaj pas dozës së dytë. Komiteti vendosi të reduktojë kohën e izolimit për të prekurit nga Covid-19 në 5 ditë, sipas Udhëzimeve të Institutit të Shëndetit Publik. Duke theksuar rëndësinë e vaksinimit me dozën përforcuese, rritjen e mbulesës vaksinale për popullatën si dhe duke vlerësuar në dinamikë incidencën e rasteve të reja ditore dhe situatën në spitale, ekspertët e Komitetit Teknik do të ri-vlerësojnë në vijim masat anticovid./www.vizionplus.tv

Prev Post

Debati i ashpër mes Fehmi Lladrovcit dhe Paskal Milos: Ne duam të luftojmë por duam të dijmë se Shqipëria a do e bëj detyrën e vet apo s’do e bëj …

Next Post

“Një nga gjërat më të mira që më ka ndodhur ishte që nëna ime vdiq”, tha Mike Tyson.

post-bars

Leave a Comment