LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 ‘Mercenarë nga Shqipëria dhe Kosova janë dërguar në Ukrainë’. Ministri i jashtëm rus, Lavrov, bën deklaratën e fortë

‘Mercenarë nga Shqipëria dhe Kosova janë dërguar në Ukrainë’. Ministri i jashtëm rus, Lavrov, bën deklaratën e fortë

Deklaratë e fortë e Ministrit të Jashtëm rus Lavrov, lidhur me pjesmarrjen e shqiptarëve në zonat e nxehta mes Ukrainës dhe Rusisë.

Lavrov pretendon se mercenarë nga Shqipëria, Kosova dhe Bosnje-Hercegovina janë dërguar në Donbas, krahinën e Ukrainës të ndarë mes qeverisë së Kievit dhe separatistëve të mbështetur nga Moska.

“Rusia ka informacione se mercenarë nga këto shtete janë dërguar atje”, tha Lavrov, i cituar nga “Sputnik”.

Lavrov tha se Rusia po i verifikon me shumë kujdes informacionet që ka mbledhur për rekrutimin e mercenarëve, për të luf*tuar në Donbas.

Në fillim të muajit, Moska u informua nga shërbimet inteligjente të separatistëve të mbështetur prej saj në këtë krahinë, për praninë e mercenarëve britanikë dhe polakë.

Krahina e Donbasit, bashkë me atë të Luhanskut, është një prej epiqendrave të konf*liktit mes Ukrainës dhe Rusisë, të nisur prej vitit 2014, kur Moska aneksoi edhe Gadishullin e Krimesë./infoshqip.com

Prev Post

Stërvitjet e reja ruse do të mbikëqyren nga Putini

Next Post

Lajm i keq për shqiptarët/ Zvicra na fut në listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë

post-bars

Leave a Comment