LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 LAJM I FUNDIT/ Gjykata Kushtetuese nuk e shkarkoi Metën, reagon Yuri Kim

LAJM I FUNDIT/ Gjykata Kushtetuese nuk e shkarkoi Metën, reagon Yuri Kim

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë, e përfaqësuar nga Yuri Kim, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që nuk shkarkoi presidentin e vendit Ilir Meta.

Kim tha se përmes këtij vendimi, Kushtetuesja po demostron aftësinë për të qenë e pavarir dhe profesionale.

Reagimi i ambasadës:

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, e cila u bë funksionale në dhjetor të vitit 2020, po demonstron aftësinë për të përmbushur funksionin e saj parësor dhe thelbësor duke shqyrtuar faktet dhe argumentet e paraqitura nga palët përkatëse, duke diskutuar mbi këto fakte dhe argumente në bazë të Kushtetutës dhe duke dhënë vendime që pasqyrojnë pavarësi dhe integritet.

Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht zbatimin e reformës në drejtësi, përfshi një gjyqësor profesional, të pavarur, si institucion thelbësor për të garantuar shtetin ligjor, si dhe ndarjen dhe balancimin e pushteteve.

/http://shekulli.com.al/
Prev Post

Indeksi i Lirisë Ekonomike 2022/ Kosova renditet 28 vende më poshtë se një vit më parë, gati e fundit në Europë

Next Post

Festa e pavarësisë nëpërmjet fotografive

post-bars

Leave a Comment