LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Vikingët lanë gjurmë të thella dhe një ndiasporë kulturore …

Vikingët lanë gjurmë të thella dhe një ndiasporë kulturore …

Vikingët

Detarët e guximshëm u larguan nga Skandinavia një mijëvjeçar më parë dhe terrorizuan dhe eksploruan Evropën, Azinë perëndimore dhe Kanadanë lindore. Na lanë artefakte të mahnitshme.

Nga rreth 250 vjet, shumica e botës ra pre e sulmuesve të quajtur “Vikinge”. Duke lundruar nga Skandinavia ata terrorizuan dhe lanë dëshminë e tyre në Evropë, Azi dhe madje edhe Amerikën e Veriut. Ata dominuan Rusinë dhe i dhanë emrin, ata kaluan Atlantikun 5 shekuj para Kolombit. Ata vizituan Kostandinopojën, Greqinë, lundruan në Vollgë. Edhe emrat e ditëve vinin nga perënditë e epokës vikinge – e enjte (dita e Thor) ose e premte (Frigg)

Në epokën Prekopernikane, të gjithë në Evropë e dinin se Atlantiku i Veriut çoi vetëm në një trazirë monstrash në fund të botës. Vetëm të çmendurit mund ta kalonin këtë pengesë. Vikingët, ata kolonizuan Islandën dhe Grenlandën (mbetjet e vendbanimit të tyre në të majtë). Në fund të mijëvjeçarit të parë pas, kapiteni i Groenlandës, Bjarni Herjulfsson, krijoi një tokë me “kodra të bukura dhe me kodra të ulëta” – Amerikën.

Katër herë flota vikinge lundroi në Selinë e Zezë dhe sulmoi Kostandinopojën (ata e quajtën atë Miklagard, qyteti i madh). Ata gdhendën runet e tyre në Hagia Sophia të famshme. Të impresionuar, perandorët bizantinë rekrutuan luftëtarë si pjesë e rojes së tyre – Gardës Varagian. Ata i shërbyen Bizantit për 200 vjet. Ekziston një sugjerim se vikingët ishin klasa dominuese e vendeve lindore. Disa historianë mendojnë se mbreti i parë polak Mieszko ishte një viking. Ne e dimë me siguri se skandinavët u asimiluan në popullsinë vendase dhe më pas u bënë sllavë. Lumi Vollga ishte një rrugë e pasur tregtare, dhe për norsemenët ishte gjithashtu një burim një shkëmbim tregtar. Figura e vogël e Budës u gjet në varrin e Vikingëve në Helgo, Suedi me disa toka kopte (egjiptiane) dhe një vend komod irlandez.

Në 859, dy krerët Bjorn dhe Hasteinn me 62 anije bënë një udhëtim të mahnitshëm. Duke ndjekur gjirin e Biscay (Francë), ata plaçkitën bregun iberik, u ndalën pranë shkëmbit të Gjibraltarit (dhe plaçkitën qytetin maroken të Algerciras). Pastaj, për herë të parë në histori ata lundruan në Mesdhe duke ndjekur brigjet e Afrikës së Veriut. Ata kapën skllevërit e tyre të parë me lëkurë të zezë (ata i quanin burra blu).

Unaza argjendi e gdhendur suedeze e shekullit të 9-të tregon dëshmi të kontakteve të ngushta midis skandinavëve të epokës vikinge dhe botës islame. Unaza është e vendosur me një copë xhami me ngjyrë të importuar, e cila është e shkruar me shkrim arab që lexon “Për/Për Allahun”

Duke hyrë në veri të Atlantikut, kolonët norvegjezë arritën në Grenlandë rreth fundit të shekullit të 10-të. Vikingi i parë që zbarkoi në Amerikën e Veriut ishte Leif the Lucky. Ai arriti në një masë malesh dhe akullnajash të cilat i quajti Vinland. Më në jug ai erdhi në një tokë të rrafshët me shumë pemë dhe kullota. Leif ndërtoi një shtëpi dhe dimëroi atje. Nuk e dimë me siguri se ku ka zbritur, por ndoshta është Labrador. Një tjetër viking e eksploroi kontinentin e ri edhe më tej. Partia e tij u përball me “tre barka mëkati dhe tre burra poshtë secilës”. Ai ndoshta takoi eskimezët ose indianët. Norvegjia planifikonte të kolonizonte toka të reja. Në fillim të shekullit të 11-të Thorfinn përgatiti tre anije të ngarkuara me 65 persona dhe lundroi në perëndim. Kolonia e tij qëndroi për dy vjet. Ndërkohë gruaja e tij lindi një djalë të quajtur Snorri, ai ishte fëmija i parë i bardhë i lindur në Amerikë.

Me gjithë këto beteja që ata bënë, ka mbijetuar vetëm një përkrenare vikinge, nga varrimi i kodrës së Gjermundbu. Kjo helmetë ishte prej hekuri dhe ishte në formën e një kapaku të rrumbullakosur ose me majë të bërë nga katër pllaka sipas modelit spangenhelm. Helmeta ka një kapak të rrumbullakosur dhe ka një mbrojtës “spektakli” rreth syve dhe hundës që formonte një lloj maske. Pra, nuk ka brirë.

Kur nuk luftojnë ose nuk udhëtojnë, ata lënë mënjanë kohë për festa dhe lojëra. Lojërat e tavolinës dhe lojërat me zare luheshin si një argëtim popullor, në të gjitha nivelet e shoqërisë. Pjesët dhe dërrasat e ruajtura të lojërave tregojnë dërrasat e lojërave të bëra nga materiale lehtësisht të disponueshme si druri, me copa lojërash të prodhuara nga guri, druri ose kocka, ndërsa gjetjet e tjera përfshijnë dërrasa të gdhendura hollësisht dhe copa lojërash prej qelqi, qelibar, antler ose pulpë deti, së bashku me materiale me origjinë të huaj, si fildishi. Vikingët luanin disa lloje lojërash tafl; hnefatafl, nitavl (Nine’s Morris) dhe kvatrutafl më pak i zakonshëm. Shahu u shfaq gjithashtu në fund të epokës së vikingëve. Hnefatafl është një lojë lufte, në të cilën qëllimi është kapja e pjesës së mbretit – një ushtri e madhe armiqësore kërcënon dhe njerëzit e mbretit duhet të mbrojnë mbretin. Ai luhej në një tabelë me katrorë duke përdorur pjesë bardh e zi, me lëvizje të bëra sipas hedhjes së zareve. Ockelbo Runestone tregon dy burra të angazhuar në Hnefatafl, dhe sagat sugjerojnë se paratë ose sendet me vlerë mund të ishin përfshirë në disa lojëra me zare. Majtas: Copë lojërash prej xhami.

Gjatë epokës së vikingëve, burrat dhe gratë skandinave udhëtuan në shumë pjesë të Evropës dhe më gjerë, në një diasporë kulturore që la gjurmët e saj nga Newfoundland në Bizant. Kjo periudhë e aktivitetit energjik pati një efekt të theksuar edhe në atdheun skandinave, të cilat iu nënshtruan një sërë ndikimesh të reja. Në 300 vitet nga fundi i shekullit të 8-të, kur kronistët bashkëkohorë komentuan për herë të parë paraqitjen e sulmuesve vikingë, deri në fund të shekullit të 11-të, Skandinavia pësoi ndryshime të thella kulturore. Nga fundi i shekullit të 11-të, dinastitë mbretërore të legjitimuara nga Kisha Katolike (e cila kishte pasur pak ndikim në Skandinavi 300 vjet më parë) po ushtronin fuqinë e tyre me autoritet dhe ambicie në rritje, dhe tre mbretëritë e Danimarkës, Norvegjisë dhe Suedisë kishin marrë formë. U shfaqën qytete që funksiononin si qendra administrative laike dhe kishtare dhe vende tregu, dhe ekonomitë monetare filluan të shfaqen bazuar në modelet angleze dhe gjermane. Ky ishte fundi i epokës së vikingëve.

/museum-of-artifacts.blogspot.com/

Prev Post

Burimi i Shëndetit: Këshilla për duart e plasaritura për shkak të motit të ftohtë

Next Post

Indi: Rrufeja blu që ka vrarë mijëra njerëz

post-bars

Leave a Comment