LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 E rëndësishme: Nëse ju mpihen krahet dhe duar kur fIini, këtë gjë duhet ta dini patjetër.

E rëndësishme: Nëse ju mpihen krahet dhe duar kur fIini, këtë gjë duhet ta dini patjetër.

Shumicës prej nesh i ka ndodhur që të zgjohet në mes të natës me një dorë të mpiirë. Ndonjëherë, ne gjithashtu ndiejmë një ndjesi gjemmbaash, sikur “kunjaat dhe gjiilpërat” e vogla po na shpojnë në lëkurë.

Termi mjekësor për këtë është parestteziia, por pse ndodh kjo, dhe a është diçka për të cilën duhet të shqetësohemi? Më poshttë shpjegohet se kur mpiirjaa mund të konsiderohet një simptomë seriioze mjekësor dhe ju lutemi të mbani mend se ky artiikuull është vetëm për qëllime informative.
Në mënyrë që të merrni këshilla profesionale ose një diiagnozë, duhet të vizitoni mjekun tuaj. Instituti Kombëtar i Çrregulliimeve Neuroologjiike dhe Strokke thotë se paresttezia mund të ndodhë në pjesë të ndryshme të trupit.

Ndodh pa paralajmërim dhe normalisht shkaktohet nga presiioni i qëndrueshëm mbi neervat. Parestteziia në përgjithësi është e padëmmshmee kur është e shpejtë, por mund të jetë një simptomë e një sëmunddjee themelore kur përjetohet shpesh. Shkaqet e mundshme të parestteziisë:

Pozicioni i gjumit Fjetja në bark me duar poshtë trupit, shtrirë në shpinë me duar nën kokë, ose dremmitjee anash dhe gjaarpëriimi i krahut janë pozicione të dobëta të gjumit që mund të shkaktojnë presiion të zgjatur mbi neervat tona.

Këto rezultojnë në një përçarje në rrjedhën e gj akut, dhe sistemi ynë neervor reagon me një ndjesi shpiimi gjiilpërash. Neerva e nguulur Nervii ulnaar kalon nga shpatulla në bërryl dhe është përgjegjës për sigurimin e ndjesisë në duart tona. Dhimbbjaa e kyçit të dorës, një kapje e dobët dhe mpiirja në dorë janë simptoma të mundshme të një nervii ulnnar të shtypur ose të kompresuar.
Dhimbbjaa zakonisht zhduket vetvetiu, por nëse zgjat më shumë se 2 ditë, është koha të vizitoni një mjek.

Mungesa e vitaminës B12 Vitamina B12 e cila gjendet natyrshëm tek mishi, peshku dhe produktet e qumështit, i mban neervat dhe qelizat tona të shëndetshme. Mungesa e Vitaminës B12 në trup mund të shkakttojë probleeme neervore, të cilat mund të shfaqen përmes një ndjesie të zvogëluar ose ndjesi shpiimi gjiilpërash.

Streesi dhe annkthii Kur jemi të shqetësuar ose të streesuar, trupi ynë aktivizon luufttën ose reagimin e fluturimit, ku hormonnet e streesiit lirohen në pika të synuara, në mënyrë që të përmirësojmë aftësinë tonë për t’u marrë me kërcënnimiin e perceptuar.

Ky reagim fiziologjik përfshin ridrejtimin e rrjedhës së gj akut në pjesë të tjera të trupit që janë më jetike për mbijetesën tonë. Qarkullimi i zvogëluar në zona të caktuara shkakton ndjesinë e gjiilpërave.

Streesii gjithashtu mund të shkaktojë tensiion në muskujt tanë, gjë që mund të rezultojë në ndjesii shpiimi. Kushtet themelore mjekësore Paretezia kroniikee mund të jetë gjithashtu një simptomë e një gjendje mjekësore që po ndikon në sistemin neervor të trupit.

Nëse mpiirja shoqërohet me dobësi të muskujve ose simptoma të tjera, është më mirë të vizitoni menjëherë mjekun. Si të shmangni ose minimizoni parestteziinë: -Mbani krahët lart.

Ndjesia e krahut zakonisht kthehet sapo hiiqet presiionni, por tunndjaa e dorës mund të ndihmojë në rritjen e rrjedhjes së gj akut.

Ju gjithashtu mund të shtrini krahët lart, të tundni kokën anash dhe të lëvizni supet lart e poshttë për të çliruar tennsioniin në qafë dhe të lëshoni neervat. -Përmirësoni pozicionin tuaj të gjumit.

Poziciononi i krahëve dhe duarve duhen mbajtur siç duhet dhe shmangni vendosjen e tyre nën trup. Mundohuni të mbani kyçet e duarve drejt për të siguruar rrjedhje të qetë të gj akut.

Flini me krahët anash për të parandaluar ndërprerjen e qarkullimit të gj akut drejt duarve.

-Shmangni poziicionin e fettusit, pasi krahët dhe bërrylat e përkulur mund të ushtrojnë presiion mbi neervat. -Duhet të keni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Ushtrimet e rregullta përmirësojnë shëndetin tonë të përgjithshëm kardiiovaskuular dhe ndihmojnë në qarkullimin e gj akut.

Zakonet e mira të ngrënies gjithashtu mund të na ndihmojnë të shmangim mangësitë e vitaminave dhe të minimizojmë dhimbbjeen e neervave. -Kërkoni trajtim për problemet mjekësore.

Për simptoma të rënndaa ose kronnikee, këshillohuni me mjekun tuaj për të konfirmuar nëse mpiirjaa ose ndjesia me gjemmbaa është shkaktuar nga një gjendje ekziistuese mjekësore dhe për të diskutuar trajtimin ose mjekimin e duhur.

-Kini kujdes për shenjat paralajmëruese që kërkojnë vëmendje të menjëhershme.

Mpiirjaa e papritur mund të jetë gjithashtu një shenjë e një godittjee në tru, kështu që nëse parestteziia shoqërohet me marrjee menndsh, paraliizë, vështiirësi në të folur, humbje të ekuilibrit dhe një dhimbbjee koke të forttë, kërkoni ndiihmë urgjennte./the24hrnews

Prev Post

Një mace jeton në një stacion të zjarrfikësve dhe ka një detyrë shumë të rëndësishme në punë

Next Post

Jeni i shqetësuar se mund të dalin emra ministrash? Rama flet për inceneratorët: Përgjegjësia është individuale! Kush ka ngjyer gishtin, të marrë ndëshkimin e merituar

post-bars

Leave a Comment