LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Çiklizëm apo not? Cila formë e ushtrimeve është më e mira

Çiklizëm apo not? Cila formë e ushtrimeve është më e mira

Si çiklizmi ashtu edhe noti janë dy sporte dhe forma të njohura ushtrimesh, të cilat ofrojnë një stërvitje të shkëlqyer kardio pa qenë shumë e vështirë për kyçet, duke i bërë ato zgjedhje të mira për njerëzit me dhimbje kyçesh ose disa lëndime. Por cila nga dy format e ushtrimeve është më e mira për ju? Në fund të fundit, përgjigja do të varet nga qëllimet e fitnesit që keni vendosur dhe nga preferencat e ushtrimeve që ju kënaqin.

Noti dhe përfitimet e tij shëndetësore

Ka shumë përfitime shëndetësore nga noti. Ky ushtrim punon në të gjithë trupin, për të ndërtuar forcë dhe stimuluar muskujt. Është një stërvitje e shkëlqyer kardiovaskulare që forcon ndjeshëm zemrën dhe mushkëritë me kalimin e kohës.

Në fakt, CDC ka zbuluar se notarët kanë rreth gjysmën e rrezikut për të vdekur si njerëz joaktivë. Për shkak se uji ofron thithjen e goditjeve, noti është gjithashtu një ushtrim i shkëlqyer për njerëzit që nuk mund të kryejnë aktivitete me ndikim të lartë. Disavantazhi kryesor i notit është se keni nevojë për një vëllim të disponueshëm uji. Nëse nuk keni akses të lehtë në det ose në një pishinë private, ndoshta do t’ju duhet të paguani për një tarifë anëtarësimi në një pishinë.

Si noti ashtu edhe çiklizmi janë aktivitete të shkëlqyera

Është e qartë se noti është një ushtrim i shkëlqyeshëm për t’i shtuar rutinës suaj. Por çiklizmi ofron edhe shumë përfitime. Çiklizmi është një ushtrim me intensitet të ulët që punon zemrën dhe mushkëritë tuaja. Çiklizmi i rregullt mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, t’ju ndihmojë të menaxhoni peshën tuaj dhe të përmirësoni shëndetin tuaj mendor. Çiklizmi funksionon kryesisht në pjesën e poshtme të trupit, kështu që është i shkëlqyeshëm për njerëzit që duan të përmirësojnë gjendjen e tyre forca e këmbëve të tyre. Ndërsa çiklizmi nuk ofron një stërvitje të plotë të trupit si noti, megjithatë është shumë më i përshtatshëm. Pasi të keni akses në një biçikletë, mund ta ngasni pothuajse kudo dhe nuk keni pse të mbështeteni në një palestër ose qendër argëtimi për të bërë stërvitjen tuaj.

Pra, cili është vendimi përfundimtar? Të dy ushtrimet janë të mrekullueshme dhe njëri nuk është domosdoshmërisht më i mirë se tjetri. Ndërsa çiklizmi është më i përshtatshëm, ai nuk ofron të njëjtën stërvitje për të gjithë trupin si noti. Megjithatë, dikush që jeton në një qytet të ngarkuar mund ta shohë notin në pishinën lokale më të sigurt se sa të dalë me biçikletë nga rrugët. Kështu që zgjidhni ushtrimin që funksionon më mirë për ju dhe sigurohuni që cilado qoftë zgjedhja juaj, do të korrni shumë përfitime./infoshqip.com

Prev Post

Lamtumirë maskave, Franca dhe Italia drejt rikthimit në normalitet

Next Post

E rëndë, ushtria ukrainase vret dy emigrantë grekë në kufirin me Rusinë dhe plagos dy të tjerë

post-bars

Leave a Comment