LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Kryeministri australian refuzon të dënojë Izraelin pas raportit të Amnesty International

Kryeministri australian refuzon të dënojë Izraelin pas raportit të Amnesty International

“Ka kritika të bëra për të gjitha vendet, por unë mund t’ju siguroj se Australia dhe qeveria ime, në veçanti, do të mbeten mik i vendosur i Izraelit”, tha Scott Morrison

Ankara

Kryeministri australian Scott Morrison refuzoi të dënojë Izraelin, duke thënë se “asnjë vend nuk është i përsosur”, pas raportit të Amnesty International i cili theksoi se ky vend “po praktikon aparteid”.

“Australia ka qenë një nga miqtë më të ngushtë dhe më të fortë të Izraelit se çdo vend në botë, përveç Shteteve të Bashkuara. Dhe ne vazhdojmë të jemi mik shumë i fortë i Izraelit”, u tha Morrison gazetarëve në Sidnei kur u pyet nëse do ta dënonte Izraelin dhe të rishqyrtonte marrëdhëniet pas raportit.

“Ka kritika të bëra për të gjitha vendet, por unë mund t’ju siguroj se Australia dhe qeveria ime, në veçanti, do të mbeten mik i vendosur i Izraelit”, shtoi ai.

Komentet e kryeministrit Morrison u kritikuan nga Rrjeti Australian i Avokimit të Palestinës, i cili tha se Kanberra po mbron Izraelin nga përgjegjësia.

“Ne e dimë se jo të gjitha vendet janë të përsosura, por jo të gjitha vendet kryejnë krime kundër njerëzimit”, u citua nënkryetari i grupit Nasser Mashni nga ABC News.

Ai i kërkoi qeverisë australiane të marrë seriozisht raportin e Amnesty-së dhe të vendosë një embargo armësh ndaj Izraelit dhe të tërheqë të dërguarin e saj.

Ministrja e Jashtme Australiane në hije Penny Wong i kërkoi gjithashtu qeverisë Morrison që të shqyrtojë me kujdes raportin.

“Gjetjet e raportit janë shqetësuese dhe ne presim që qeveria ta shqyrtojë atë nga afër, të vlerësojë situatën në terren dhe të bëjë përfaqësime rreth pikëpamjes së Australisë”, i tha Wong transmetuesit australian.

Mbikëqyrësi i të drejtave të njeriut me qendër në Londër, Amnesty International, publikoi raportin të martën që pohon se autoritetet izraelite zbatojnë “një sistem shtypjeje dhe dominimi kundër popullit palestinez kudo që ka kontroll mbi të drejtat e tyre”.

“Konfiskimet masive të tokës dhe pronës palestineze, vrasjet e paligjshme, transferimet e dhunshme, kufizimet drastike të lëvizjes dhe mohimi i kombësisë dhe shtetësisë për palestinezët janë të gjitha komponentë të një sistemi që përbën aparteid”, thuhej në raport.

Human Rights Watch me bazë në New York publikoi ​​një raport të ngjashëm vitin e kaluar që etiketoi Izraelin si një shtet “aparteidi”.

Bregu Perëndimor, duke përfshirë Kudsin Lindor, është territor i pushtuar sipas ligjit ndërkombëtar, duke i bërë kështu të paligjshme të gjitha vendbanimet kolone hebreje atje./Anadolu Agency (AA).

Prev Post

Ndryshimet klimatike vënë në rrezik Lojërat Olimpike Dimërore

Next Post

Suedia rekruton sorra për të mbledhur bishtat e cigareve

post-bars

Leave a Comment