LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Ecja për vetëm 10 minuta në ditë mund të çojë në një jetë më të gjatë

Ecja për vetëm 10 minuta në ditë mund të çojë në një jetë më të gjatë

Në një shkrim të publikuar nga mediumi amerikan, The New York Times, thuhet se dhjetë minuta ushtrime të moderuara çdo ditë do të parandalonin më shumë se 111,000 vdekje të parakohshme në vit, përcjell KultPlus.

Nëse pothuajse të gjithë ne do të fillonim të ecnim për 10 minuta shtesë në ditë, ne mund të parandalonim kolektivisht më shumë se 111,000 vdekje çdo vit, sipas një studimi të ri ndriçues të lëvizjes dhe vdekshmërisë.

Botuar këtë javë në JAMA Internal Medicine, studimi përdori të dhëna në lidhje me aktivitetin fizik dhe normat e vdekjeve për mijëra të rritur amerikanë për të vlerësuar se sa vdekje çdo vit mund të shmangeshin nëse të gjithë ushtroheshin më shumë.

Rezultatet tregojnë se edhe pak aktivitet fizik shtesë nga secili prej nesh mund të shmangë qindra mijëra vdekje të parakohshme gjatë viteve të ardhshme.

Sipas këtij zbulimi, nëse çdo i rritur i aftë që të ecte me një shpejtësi mbi mesataren ose nëse do të ushtrohej për 10 minuta shtesë në ditë, 111,174 vdekje në vit në të gjithë vendin, ose rreth 7 për qind e të gjitha vdekjeve në një vit të zakonshëm, do të shmangeshin. /KultPlus.com

Prev Post

“Po talleni me ne?”/ Ukraina e zemëruar me 5.000 helmetat gjermane!

Next Post

Ismail Qemali: Pa Kosovë e Çamëri, s’ka qetësi në Ballkan

post-bars

Leave a Comment