LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 ”SpaceX Dragon” kthehet nga ISS pas misionit të rifurnizimit

”SpaceX Dragon” kthehet nga ISS pas misionit të rifurnizimit

Kapsula pa pilot ”SpaceX Dragon” që transportonte mallra u ul në brigjet e Floridës pasi përfundoi një mision rifurnizimi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

”SpaceXDragon”, e ngarkuar me dy tonë pajisje shkencore dhe mostra gjaku të siguruara nga ekuipazhi ISS, u shkëput nga posta e orbitës të dielën në mëngjes.

Ekuipazhi, i përbërë nga astronautët amerikanë Kayla Barron dhe Thomas Marshburn dhe astronauti gjerman Matthias Maurer, dërgoi mostra gjaku për t’u përdorur si pjesë e testeve mjekësore mbi efektet e udhëtimit afatgjatë në hapësirë.

Kapsula ”Dragon” fillimisht ishte dashur të nisej për në Tokë të premten, por NASA e ka shtyrë manovrën për shkak të motit të keq në Florida.

Raketa ”Falcon 9” dërgoi pajisje, materiale kërkimore dhe furnizime për ekuipazhin në ISS.Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” 

Prev Post

61 vjet nga transmetimi i parë direkt televiziv në SHBA

Next Post

VIDEO/ “Çmenduri”, goditi topin me shpejtësi 120 km/orë, tenisti bën të qajë tifozin australian

post-bars

Leave a Comment