LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Kryeqyteti i Indisë përjetoi janarin më të lagësht që nga viti 1901

Kryeqyteti i Indisë përjetoi janarin më të lagësht që nga viti 1901

Kryeqyteti i Indisë, New Delhi, përjetoi janarin më të lagësht që nga viti 1901.

Sipas lajmeve në mediat e vendit, Drejtoria e Meteorologjisë e Indisë (IMD) njoftoi se më 22 janar, të shtunën, në New Delhi ka rënë 88,2 kilogramë reshje në metër katror.

Institucioni informoi se muaji janar i këtij viti është më i lagështi ë nga viti 1901, duke shtuar se intensiteti i reshjeve ka bërë që temperatura mesatare në kryeqytet të bie 7 gradë nën normën, duke arritur në 14,7 gradë celsius, që është shënuar temperatura më e ulët e sezonit.

Sipas të dhënave të IMD-së, në kryeqytet në janarin e vitit 1953 ka rënë 73,7 kilogramë, ndërsa në vitin 1989 79,7 kilogramë reshje.

Muaji janar njihet si periudha me më pak reshje në Indi dhe temperatura të buta./Anadolu Agency (AA).

Prev Post

A e dini pse kamionët ndonjëherë kanë rrota të ngritura?

Next Post

Zyrtarët talibanë dje zbritën në Oslo për bisedime me Perëndimin

post-bars

Leave a Comment