LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Sulmohet me katër raketa ambasada e SHBA në Irak

Sulmohet me katër raketa ambasada e SHBA në Irak

Të paktën katër raketa u lëshuan në ambasadën e SHBA-së në Bagdad të enjten, por raketat u rrëzuan para se të arrinin kompleksin duke mos shkaktuar viktima apo dëme, thanë dy zyrtarë ushtarakë irakianë. Zyrtarët që folën për Reuters në kushte anonimiteti nuk dhanë detaje të mëtejshme të sulmit.

Një seri sulmesh, për disa prej të cilave Shtetet e Bashkuara fajësojnë grupet e milicisë të lidhura me Iranin, kanë shënjestruar bazat ose instalimet që presin personelin ushtarak dhe diplomatik amerikan këtë vit, duke mos shkaktuar viktima.

Ambasada e SHBA-së në Bagdad tha në një deklaratë se kompleksi i saj u sulmua nga “grupe terroriste që përpiqen të minojnë sigurinë, sovranitetin dhe marrëdhëniet ndërkombëtare të Irakut”. Sistemi i mbrojtjes C-RAM i ambasadës, që supozohej të zbulonte dhe shkatërronte raketa, artileri dhe predha mortajash u dëgjua gjatë sulmit./JOQ

Prev Post

Humbën jetën në aksionin për kapjen e Dritan Dajtit, katër rrugë në Tiranë marrin emrat e katër dëshmorëve të Policisë së Shtetit

Next Post

Rubrika letrare Kontakt| 3 poezi nga Adelina Pali

post-bars

Leave a Comment