LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 “Pse po e torturoni”/ Çështja “Djokoviç” rrit tensionet diplomatike Serbi-Australi, Vuçiç i ashpër me kryeministrin australian: A mund ta imagjinoni se…

“Pse po e torturoni”/ Çështja “Djokoviç” rrit tensionet diplomatike Serbi-Australi, Vuçiç i ashpër me kryeministrin australian: A mund ta imagjinoni se…

Çështja e dëbimit të tenistit  serb Novak Djokovic merr përmasat e një thrilleri diplomatik .

Në një video të postuar në Instagram, presidenti serb Aleksandar Vuçiç kritikoi ashpër vendimin e qeverisë australiane për anulimin e vizës për Djokoviç .

“ Nëse doje ta pengonit Novakun të fitonte trofeun për herë të 10-të, pse nuk e refuzuat menjëherë, pse nuk i thatë që nuk mund të merrte vizë? Pse po e torturoni? Vuτςiτς pyeti kryeministrin australian Scott Morrison. Presidenti i Serbisë shprehu pyetjen e tij për faktin se, siç tha ai, pushteti ekzekutiv në Australi nuk respekton vendimet e gjyqësorit.

” Ata shpesh na japin mësime për sundimin e ligjit. ” A mund ta imagjinoni se si do të ishte nëse një ministër në Serbi do të përmbyste vendimet e gjyqtarëve, domethënë të gjyqësorit, ” tha Vuçiç. pushteti ekzekutiv .

Vucic vuri në dukje se Serbia do të vazhdojë të mbështesë Novak dhe të luftojë për të drejtën e tij. “ Serbia është në anën e Novakut dhe do të jetë në gjendje të përgjigjet siç duhet, por të sillet shumë më mirë se sa ju ndaj Djokoviçit ”, tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë e përfundoi deklaratën e tij për rastin Djokoviç duke thënë: “ Rroftë Serbia! Novak ne jemi me ju! ».

Tenisti  serb, pas seancës me gjyqtarin  Anthony Kelly , nga nesër në mëngjes do të ndalohet sërish, por fillimisht do të duhet të japë intervistën në të cilën është thirrur me zyrtarët e Ministrisë së Emigracionit në orën 8 dhe do të takohet me avokatët e tij nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 2 të mesditës. Këto takime do të mbikëqyren nga burra të Autoritetit Kufitar Australian, të cilët më vonë do ta shoqërojnë atë në një vend të panjohur për publikun dhe jo në hotelin Park, ku u ndalua pasi iu hoq viza e parë.

Gjykatësi  Kelly sugjeroi që qendra e paraburgimit të mbahej e fshehtë që të mos përsëriten demonstratat publike, episodet dhe loja mediatike e paraburgimit të tij të parë në Park. Avokatët e Djokoviç fillimisht nuk u pajtuan, por përfundimisht u tërhoqën nga  propozimi i Kelly .

Djokoviç do të mund të shkojë sërish në zyrat e avokatëve të tij në orën 9 të mëngjesit të së dielës, gjithmonë i shoqëruar nga autoritetet. Prej aty ai do të shikojë gjyqin e ri, i cili do të zhvillohet në Gjykatën Federale të Lartë të Australisë me një gjyqtar tjetër dhe nga i cili do të merret vendimi përfundimtar nëse ai do të mund të qëndrojë më në fund në vend apo jo.

Ekipi ligjor i Djokovic kërkoi që serbi të mos ndalohej deri në shpalljen e vendimit të dielën, por zëdhënësi i qeverisë Stephen Lloyd këmbënguli që emigranti numër 1 në botë do të mund të shkonte në zyrën e avokatëve të tij për t’u përgatitur për seancën dëgjimore, por prej andej do të qëndrojë në paraburgim në një hotel.

Djokoviç nuk donte që çështja të shkonte në gjykatën federale pasi vendimi ka të ngjarë të vonohet. Koha po ikën për serbin që mësoi se nëse luan në Australian Open duket se nuk ka gjasa që të startojë të hënën.

Kujtojmë se edhe Djokoviç përballet  me ndalim të hyrjes në vend për tre vitet e ardhshme. Kjo do të jetë katastrofike për Novakun që është “mbreti” i Australian Open dhe nuk do të ketë mundësi të fitojë tituj apo para.

Më herët të premten, ministri australian i imigracionit Alex Hawke i hoqi vizën Djokovic.

(BalkanWeb)

Prev Post

Pse Tolstoi e përbuzte Shekspirin

Next Post

Gmail, aplikacioni Android i instaluar mbi 10 miliardë herë

post-bars

Leave a Comment