LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 I ftohti e shton oreksin! Çfarë duhet të dini që të mos shtoni peshë

I ftohti e shton oreksin! Çfarë duhet të dini që të mos shtoni peshë

Në dimër, nevojat tona për kalori rriten, pasi metabolizmi ynë përshpejtohet gjatë ekspozimit ndaj të ftohtit. Kjo është arsyeja pse moti i ftohtë na hap oreksin dhe rrit prirjen tonë për të ngrënë ushqim, veçanërisht ushqime që janë të pasura me sheqer, yndyrë dhe kripë. Mirëpo, le të shohim gjithçka që duhet t’i kushtojmë vëmendje që të mos shtojmë peshë.

Organizimi
Organizimi është gjysma e gjithçkaje: duhet të jemi të përgatitur mirë që të jemi në gjendje të strukturojmë një plan të duhur ushqimor ditor – një rutinë me fjalë të tjera – që do të na ndihmojë të hamë ushqim cilësor, por në të njëjtën kohë nuk do të na lejojë të devijojmë kalorikisht. Rekomandohet të bëni një plan vakt javor për të ditur paraprakisht se çfarë të gatuani dhe të bëni një listë të qartë blerjesh përpara se të shkoni në supermarket, në mënyrë që të shmangni futjen e “tundimeve” brenda shtëpisë.

Ne nuk agjërojmë
Obligimet tona shtohen gjatë stinës së dimrit. Punë, shkolla, aktivitete. Mund të kalojmë shumë kohë në rrugë ose të jemi aq të zhytur në punë sa të harrojmë edhe të hamë. “Është mirë të sigurohemi që të kemi akses në opsione të tilla si frutat e freskëta dhe lëngjet e tyre, kosi ose drithërat, pasi agjërimi për periudha të gjata kohore do të na bëjë të ndihemi më të uritur deri në vaktin tonë të ardhshëm dhe mund të na bëjë ndiheni të dobët gjatë ditës ”.

Kujdes me pijet
Qoftë kafe apo pijet e nxehta janë një nga zgjedhjet tona të preferuara për ditët e ftohta të dimrit. Megjithatë, duhet të jemi veçanërisht të kujdesshëm në lidhje me përbërësit që shtojmë (sheqer, qumësht, qumësht i skremuar) si dhe pije të gatshme që mund të marrim nga jashtë, pasi mund të kthehen në “bomba” kalorish. Rekomandohet të zgjidhni pije të thjeshta si kafe e thjeshtë, çaj, kamomil.

Zgjidhni supat
Në vazhdim të opsioneve të nxehta që përmendëm më sipër, opsionet e ushqimit të dimrit kanë një plus të madh: supat. “Këto janë vakte që na hidratojnë për shkak të përmbajtjes shumë të lartë të ujit, ndërsa – në varësi të recetës që do të ndjekim – mund të jenë edhe me pak kalori, siç janë supat me perime”. Përveç kësaj, supa e mishit, supa e pulës dhe supa e peshkut me oriz mund të jenë një vakt i plotë, pasi kombinojnë proteinat me karbohidratetShtimi i një shumëllojshmërie perimesh të stinës i bën ato një aleat të rëndësishëm në forcimin e mbrojtjes natyrore të organizmit, ndërkohë që konsumimi i tyre duket se kontribuon në ndjenjën e ngopjes dhe rrjedhimisht në kontrollin më të mirë të oreksit.

Përgatisni ushqime të shëndetshme
Në vend që të përpiqeni pa sukses të ndaloni plotësisht të ngrënit e ushqimit gjatë shikimit të televizorit, mund të jetë më e mençur të zëvendësoni opsionet “junk” (patate të skuqura, ëmbëlsirat, etj.) me ato më të shëndetshme dhe me pak kalori. Shkopinj perimesh (kastravec, karrota, etj.) me kos ose krem ​​djathi me yndyrë të reduktuar,  janë vetëm disa nga opsionet që mund të na shoqërojnë teksa shikojmë serialet tona të preferuara.

Kujdesuni të merrni sasinë e duhur të vitaminave dhe mineraleve
Pesha nuk është e vetmja gjë që rrezikohet gjatë muajve të dimrit. Kjo është një periudhë në të cilën qarkullojnë viruse të ndryshme dhe forcimi i sistemit tonë imunitar është një prioritet i rëndësishëm ushqyes. “ Një nga vitaminat më të rëndësishme që duhet të marrim mjaftueshëm gjatë dimrit është vitamina C , të cilën e gjejmë te agrumet. Zinku është gjithashtu i një rëndësie të madhe për sistemin imunitar, një mineral që ndihmon trupin tonë të përballet në mënyrë më efektive me sulmet nga viruset dhe bakteret dhe të cilin e marrim nëpërmjet ushqimeve të detit, mishit të kuq.  Së fundi, edhe pse nuk mund të marrim doza të larta të saj përmes dietës, është mirë të përpiqemi të përfshijmë ushqime të pasura me vitaminë D në dietën tonë dimërore. E njohur edhe si “vitamina e diellit”, ekziston rreziku i mungesës së saj gjatë dimrit për shkak të ekspozimit të ulët ndaj diellit. Mund ta rekrutojmë duke konsumuar vezë, peshk me vaj, kërpudha dhe produkte të pasuruara të qumështit.

Së fundi, nuk e neglizhojmë aktivitetin fizik. Lëvizja e përditshme dhe ushtrimet sistematike janë një aleat i vlefshëm për ruajtjen e një peshe të shëndetshme trupore. Ne përpiqemi të përfitojmë nga çdo mundësi për të lëvizur (shëtitje, ngjitje shkallësh, kopshtari) dhe të përshtatemi në një program ushtrimesh më intensive në baza javore.

B.K./Shqiptarja.com

Prev Post

Elon Musk ka përfunduar blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh

Next Post

Përvjetor: 41 vjetori i inaugurimit të Muzeut Historik Kombëtar

post-bars

Leave a Comment