LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Skandal/ Serbia ndalon flamurin e Kosovës në finalet botërore të atletikës

Skandal/ Serbia ndalon flamurin e Kosovës në finalet botërore të atletikës

Një sherr ka shpërthyer pasi flamuri i Kosovës nuk u shfaq në Kampionatin Botëror të Atletikës për salla të mbyllura në Serbi, me organin qeverisës Botërore të Atletikës që pretendon se zhvillimi pasoi një marrëveshje për të shmangur ‘tensionin’ për shkak të ‘situatës politike’ që përfshin vendet.

Disa shikues akuzuan organizatorët se u turpëruan kur flamuri kombëtar i Gresa Bakraqit, një atlete që është e vetmja sportiste që përfaqëson Kosovën në garën në Beograd, nuk u shfaq pranë emrit të saj në ekrane.

Flamuri i Kosovës nuk është gjithashtu i përfshirë në faqen zyrtare të garave, e cila është e vendosur në domenin Botëror të Atletikës.

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) e ka theksuar vendimin në Twitter. Bakraqi tha se ka pasur gjithashtu përpjekje për të mbuluar fjalën Kosovë në çantën e saj.

“Organizatorët vazhdimisht kanë provuar që ta mbulojnë fanelën time aty ku është shkruar Kosova”, citon Kosova Press të ketë thënë Bakraqi, duke shtuar se KOK-u dhe Federata e Atletikës së vendit kanë ngritur ankesë.

“U ndjeva i diskriminuar dhe në asnjë mënyrë nuk pranova të konkurroj derisa të barazohesha me garuesit e tjerë. Në fund ata u zbutën dhe unë konkurrova me shkurtesën KOS. Gazetarët kërkonin vazhdimisht të më intervistonin, ndërsa sigurimi dhe policia serbe që më ndiqnin në çdo hap nuk i lejonin”, shtoi ajo.

Rruga Press

Prev Post

Hankook zbulon linjën e parë të gomave të dizajnuara posaçërisht për makina elektrike

Next Post

Tava e kosit, tradita që vazhdon të ruhet në Elbasan

post-bars

Leave a Comment