LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Snajperi më vdekjeprurës në botë mbërrin në Ukrainë, trondit me atë që thotë: Kur erdha takova…

Snajperi më vdekjeprurës në botë mbërrin në Ukrainë, trondit me atë që thotë: Kur erdha takova…

Një nga snajperistët më vdekjeprurës në botë ka mbërritur në Ukrainë, duke u zotuar të luftojë rusët si një luftëtar vullnetar.

Vrasësi i stërvitur, me nofkën Wali, më parë udhëtoi në Irak vetë për të luftuar kundër ISIS-it në vitin 2015. Ai kaloi kufirin me Ukrainën sot, duke lënë pas gruan dhe djalin e tij të mitur në Kanada.

40-vjeçari u vendos dy herë në Afganistan si snajper me Forcat e Armatosura Kanadeze midis 2009 dhe 2011.

Wali luftoi në të njëjtën njësi kanadeze si snajperi me vrasjen nga largësia më e madhe e konfirmuar në botë, prej 3.5 km.

Ai iu përgjigj thirrjes së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskyy të shtunën, i cili njoftoi: “Të gjithë të huajt që dëshirojnë t’i bashkohen rezistencës kundër pushtuesve rusë dhe të mbrojnë sigurinë ndërkombëtare janë të ftuar nga qeveria ukrainase të vijnë në territorin tonë për t’u bashkuar me radhët e forcave tona territoriale. .”

Snajperi, i cili shkon me pseudonimin e dhënë në Afganistan “Wali”, tha se ai u kontaktua nga një mik të premten, i cili kishte organizuar “kolona neutrale” të ndihmave humanitare për disa muaj për të sjellë ushqim në rajonin e pushtuar Donbas.

Wali i tha botimit francezo-kanadez La Presse: “Ai më tha se kishin nevojë për një snajper. Është si një zjarrfikës që dëgjon alarmin. Më duhej të shkoja”.

Ai ka lënë pas gruan dhe djalin e vogël, i cili javën e ardhshme do të festojë ditëlindjen e parë pa të.

“E di, është thjesht e tmerrshme,” tha ai. “Por mua, në kokën time, kur shoh imazhet e shkatërrimit në Ukrainë, është djali im që shoh në rrezik dhe që po vuan. Kur shoh një godinë të shkatërruar, shoh në kokën time personi që e ka në pronësi që shikon fondin e tij të pensionit të shkojë në tym. Unë shkoj atje për arsye humanitare,” shtoi ai.

Gruaja e tij, e cila kërkoi që identiteti i saj të mbahej i fshehtë për arsye sigurie, tha se me ngurrim e lejoi atë të shkonte. “E dija që nëse nuk e lija të ikte, do ta kisha thyer”, tha ajo. “Do të ishte njësoj si ta futje në burg”.

Wali tha për CBC se ai dhe tre ish-ushtarë të tjerë kanadezë që bënë udhëtimin me të u pritën me përqafime, shtrëngime duarsh, flamuj dhe foto nga ukrainasit pasi kaluan kufirin.

“Ata ishin shumë të lumtur që na kishin,” tha ai. “Është sikur të ishim miq menjëherë”.

Ai tha se kaloi nga Polonia, duke udhëtuar kundër valës së qindra mijëra refugjatëve ukrainas që iknin në drejtim të kundërt./shqiperiaime.com.al

Prev Post

Nafta në Shqipëri më e shtrenjta në Europë, fuqia blerëse si në vendet e Afrikës

Next Post

Fati tragjik i drejtorit të Mësonjtores Pandeli Sotiri

post-bars

Leave a Comment