LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt

Pamje: Turqia teston modeli i ri Bayraktar

Prodhuesi kryesor turk i dronëve Baykar ka testuar me sukses një model të ri të avionit luftarak Bayraktar Akinci B, raporton Anadolu Agency (AA).

“Bayraktar Akinci B është ngritur në qiell!”, shkroi Baykar në Twitter.

Ndërsa modeli i mëparshëm, Akinci A, ka 900 kuaj fuqi (hp), modeli i ri ka 1500 hp përmes dy motorëve 750 hp.

Fluturimi testues zgjati një orë e 16 minuta, ku dhe parametrat aerodinamikë të avionit u testuan me sukses.

Shefi i teknologjisë së Baykar, Selcuk Bayraktar, tha se Akinci B është droni i armatosur më i fuqishëm dhe më i aftë për luftim në klasën e tij në botë.

CEO Haluk Bayraktar tha se Baykar ka përfunduar marrëveshjet e eksportit me të dy vendet për modelin e ri.

“Pas Akinci B, Akinci C me 1900 kuaj fuqi së shpejti do të jetë në qiell”, tha Bayraktar.

Bëhet fjalë për një projekt për zhvillimin e mjeteve ajrore pa pilot, i cili po zbatohet nën drejtimin e Drejtorisë për Industrinë e Mbrojtjes të Turqisë. Zhvillimi dhe prodhimi i avionëve bazohen në burimet vendase turke. /tesheshi.com/

Prev Post

Ndahet nga jeta këngëtari Qemal Kërtusha

Next Post

Nga nesër, Serbia pezullon eksportet e grurit, miellit, misrit e vajit. Vuçiç: Duhet ta ndalojmë pasi…

post-bars

Leave a Comment