LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Zbulohet asteroidi i parë me tri hëna

Zbulohet asteroidi i parë me tri hëna

Është zbuluar sistemi i parë i vëzhguar ndonjëherë i përbërë nga një asteroid dhe tri hëna

Asteroidi, i quajtur 130 Elektra, u zbulua në vitin 1873, por vetëm me kalimin e viteve u bë e mundur të shiheshin tre satelitët që rrotulloheshin rreth tij.

Lajmi, i publikuar në ”The Astrophysical Journal Letters” nga një grup studiuesish të udhëhequr nga Instituti Kombëtar i Kërkimeve Astronomike të Tajlandës, u bë i mundur falë përdorimit të teknikave të reja që kanë ”pastruar” imazhet e marra me Teleskopin e Observatorit Evropian Jugor (ESO).

Nuk është një gjë e re që një asteroid të udhëtojë së bashku me ”shokë” më të vegjël, por është jashtëzakonisht e rrallë t’i dallosh ata. Nga më shumë se 1,1 milionë asteroidë të njohur, vetëm rreth 150 janë parë që të kenë hëna.

balkanweb.com

Prev Post

Kina sanksionon dy kompani amerikane të armëve

Next Post

Kuzhinieri që humbi shpejt 12 kilogramë, këshillon: Ky është sekreti

post-bars

Leave a Comment