LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Shenjat e fshehura që tregojnë se i keni enët e gjaakut të bllokuara!

Shenjat e fshehura që tregojnë se i keni enët e gjaakut të bllokuara!

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen.

Në gjendjen e tyre normale, arteriiet janë elastikee dhe të fortaa, megjithatë ato mund të bllokoheen lehtësisht duke shkaktuar sëmundjen mjaft të përhapur, aterosklerozënn. Në Shqipëri raportohen të paktën 1400 raste paciientësh të prekur nga aterosklerozaa në një vit. Faktorët më të mëdhenj të rreeziikut të bllokiimit të arteriievee janë: kolesteroli i lartë,tensiioni i lartë i gj akut,piirja e duhaniit,diabeti,mbipesha, mungesa e aktivitetit fizik ushqyerja jo e shëndetshme. Bllokimi i arterieve manifestohet me një sërë shenjash paralajmëruese.

Dhimbja e pulpës së këmbës ateroskleroza mund të shkaktojë bllokimin e arterieve të këmbës.
Kjo ndodh veçanërisht tek duhanpirësit. Nëse vëreni se keni dhimbbjee të pulpës së këmbës që nuk largohet lehtë, shkoni menjëherë tek mjeku dhe bëni analiizat përkatëse. Ngurtësiim dhe Dhimbbjee të NofullësDhimbbjeet në pjesën e nofullës dhe qafës janë rëndom simptomaa të angiinës, e cila ndodh si rezultat i qarkullimit të kkeq të gj akut.

Dhimbjet ndodhin për shkak se nervi vagus, nervi kryesor që transmeton sinjalet e dhimbbjees nga zemra, është gjithnjë në kontakt me zonën e qafës, kokës, nofullës dhe krahut të majtë.

Dhimbbjeet e Mesit – Dhimbbjeet e mesit shfaqen për shumë arsye dhe një prej tyre ka të bëjë me zemrën. Zona e poshtme e shpinës është nga të parat ku grumbullohen pllakat aterosklerotike. Dhimbja është më e madhe sepse qarkullimi i gjakut pakësoheet dhe dobëson disqet e vertebrave.

Si të pastroni enët e Gjakut?

Listuar më poshttë, mund të gjeni disa zgjidhje natyrale, të cilat do t’i pastrojnë arteriet tuaja.

Hudhr

Hudhra sigurisht që është ndër përbërësit më të fuqishëm natyralë. Hudhra arrin të kontrollojë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e kolesterolit tuaj dhe të ndalojë zhvillimin e sëmunddjes vaskulare. Xhenxhefili përmban shumë antioksidanntë që parandalojnë formimin e pllakëzavee në enët e gjakut arterial. Për më tepër, xhenxhefili ul nivelin e kolesterolit të keq dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Specat Djegës

Specat djegës përmbajnë një përbërës të njohur si kapsaicinë, e cili rregullon nivelin e kolesterolit tuaj dhe shmang gjasat e atakkut në zemër.

Uji me Limon

Konsumi i ujit limon çdo mëngjes është një nga metodat më të mira natyrale për mbrojtjen e zemrës dhe uljen e kolesteroliit në gjak. Uji me limon mbron enët e gjakut dhe riparon elasticitetiin e humbur.
Lëngu i shegës

Lëngu i shegës në veçanti është jashtëzakonisht efikas kundër sëmundjeve të zemrës. Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i lëngut të shegës çdo ditë zhbllokoon arteriet tuaja në mënyrë efikase. Kjo ndodh për shkak të pranisë së lëndëve ushqyese si kaliumi, magnezi si dhe seleniumi./the24hrnews.com

Prev Post

Disa fakte rreth ditës së shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Next Post

Rusia tha se po tërhiqet, Stoltenberg zbulon “hilenë” e Putinit: Jemi gati për më të keqen

post-bars

Leave a Comment