LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Egjipt, “Lugina e mumieve të arta” hedh dritë mbi historinë e lashtë

Egjipt, “Lugina e mumieve të arta” hedh dritë mbi historinë e lashtë

“Lugina e mumieve të arta”, një varrezë e periudhës së lashtë greko-romake ndodhet në oazën Bahariya në shkretëtirën perëndimore të Egjiptit, rreth 420 kilometra nga kryeqyteti Kajro

Ankara

“Lugina e mumieve të arta”, që hedh dritë mbi historinë e lashtë të Egjiptit, është jo vetëm një qendër e rëndësishme turistike, por edhe një “thesar” për historianët me mbetjet e shumta arkeologjike që presin të zbulohen.

“Lugina e mumieve të arta”, një varrezë e periudhës së lashtë greko-romake ndodhet në oazën Bahariya në shkretëtirën perëndimore të Egjiptit, rreth 420 kilometra nga kryeqyteti Kajro.

Vendi arkeologjik u zbulua në vitin 1996 nga një ekip i udhëhequr nga egjiptologu i famshëm Zahi Hawass dhe në fund të vitit të kaluar u rihap për vizitorët. “Lugina e mumieve të arta” konsiderohet si një nga zbulimet më të mëdha në historinë e Egjiptit dhe deri më tani në këtë vend janë gërmuar më shumë se 200 mumie ndërsa llogaritet se janë rreth 10 mijë të tilla në varre të paeksploruara./ Anadolu Agency (AA).

Prev Post

E rëndë, ushtria ukrainase vret dy emigrantë grekë në kufirin me Rusinë dhe plagos dy të tjerë

Next Post

G7 paralajmëron Rusinë me pasoja “të mëdha” ekonomike

post-bars

Leave a Comment