LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Protestuesit e Zelandës kundër vaksinave inspirohen nga ata të Kanadasë

Protestuesit e Zelandës kundër vaksinave inspirohen nga ata të Kanadasë

Në Zelandën e Re është regjistruar dita e dytë e protestave kundër masave të pandemisë COVID-19, ku protestuesit u mblodhën para ndërtesës së parlamentit.

Të inspiruar nga protestat kundër vaksinës në Kanada, qindra persona të martën protestuan kundër vaksinave dhe rregullave nga COVID-19.

Protestuesit e morën emrin “Konvoji për Lirinë” duke bllokuar rrugët në kryeqytetin e Wellingtonit.

Por deri të mërkurën, numri i tyre ishte zvogëluar në dhjetëra.

Rreth 100 oficerë policie janë mbledhur para parlamentit, tha raportet lokale.

Tubimet e kësaj jave janë injoruar kryesisht nga parlamentarët e Zelandës së Re, me mediat lokale që raportojnë se asnjë ligjvënës i vetëm nuk kishte shkuar ta takojë turmën, ndryshe nga disa mitingje që ishin mbajtur më herët.

Edhe kryeministrja Jacinda Ardern e shmangi protestën. /koha/mesazhi.com

Prev Post

Disa mënyra si të dalloni mishin e freskët dhe cilësor nga ai i ndenjur

Next Post

Suedia prodhon bateri nga druri

post-bars

Leave a Comment