LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Gjermania thirrje për zbardhjen e vdekjes së emigrantëve të dëbuar nga forcat greke

Gjermania thirrje për zbardhjen e vdekjes së emigrantëve të dëbuar nga forcat greke

Ministria e Jashtme gjermane në një deklaratë tha se me shqetësim të thellë pranuan lajmin për vdekjen e emigrantëve të paregjistruar në kufirin turko-grek

Berlin

Qeveria gjermane ka bërë thirrje për hetimin lidhur me gjetjen e 19 trupave të emigrantëve që vdiqën nga ngrirja në ambient të hapur në zonën kufitare të qytetit të Edirnesë, pasi u dëbuan nga forcat greke.

Ministria e Jashtme gjermane në një deklaratë tha se me shqetësim të thellë pranuan lajmin për vdekjen e emigrantëve të paregjistruar në kufirin turko-grek.

“Është e rëndësishme të hidhet dritë mbi detajet e gjithë rastit”, thuhet në deklaratë.

Në deklaratë theksohet se është thelbësore që çdo mbrojtje kufitare të përmbushë standardet humanitare në të gjitha rrethanat dhe të zbatohet në përputhje me dispozitat në fuqi të ligjit ndërkombëtar dhe evropian.

Trupat e shtatë emigrantëve të tjerë të paregjistruar që vdiqën nga ngrirja në ambient të hapur u gjetën mëngjesin e sotëm në zonën e qarkut kufitar Ipsala në provincën turke të Edirnesë.

Gjithashtu edhe të mërkurën u gjetën trupat e 12 emigrantëve të paregjistruar, të cilët vdiqën nga ngrirja në ambient të hapur pasi u dëbuan nga forcat greke, në Mandakoru, Edirne.

Xhandarmëria turke po kryen operacione të kërkimit tokësor dhe ajror në rajon, si dhe ekipet e ambulancës janë në gatishmëri./Anadolu Agency (AA ).

Prev Post

4 shkurtit 1944/ Sot 78 vjet nga masakra e tmerrshme në Tiranë

Next Post

KQZ regjistron koalicionin “Shtëpia e Lirisë”, Berisha përjashtohet

post-bars

Leave a Comment