LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Tha se Holokausti nuk kishte të bënte me racën, Whoopi Goldberg kërkon falje pas reagimeve të shumta

Tha se Holokausti nuk kishte të bënte me racën, Whoopi Goldberg kërkon falje pas reagimeve të shumta

Aktorja amerikane, Whoopi Goldberg ka kërkuar falje për komentet e saj mbi Holokaustin duke thënë se “nuk kishte të bënte me racën”. Kjo erdhi pasi aktorja u përball me reagime të ashpra për komentet e saj, shkruan Reuters, përcjell KultPlus.

Goldberg, e cila bashkë-prezanton emisionin amerikan të ABC-së “The View”, tha të hënën se Holokausti kishte të bënte me çnjerëzimin e njeriut ndaj njeriut dhe përfshinte “dy grupe të bardhë njerëzish”.

Aktorja fituese e Oskarit më vonë kërkoi falje duke thënë: “Në shfaqjen e sotme, thashë se Holokausti ‘nuk ka të bëjë me racën, por me çnjerëzimin e njeriut ndaj njeriut’. Duhet të kisha thënë se ka të bëjë me të dyja”.

“Populli hebre në mbarë botën ka pasur gjithmonë mbështetjen time dhe kjo nuk do të heqë dorë kurrë. Më vjen keq për lëndimin që kam shkaktuar,” ka shtuar Goldberg në kërkimin e saj të faljes.

Komentet e Goldberg u përballën me kritika nga aktivistët në internet, ndër ta edhe Jonathan Greenblatt.

“Jo Whoopi Goldberg, Holokausti kishte të bënte me asgjësimin sistematik të popullit hebre nga nazistët – të cilin ata e konsideronin si një racë inferiore. Ata i dehumanizuan dhe përdorën këtë propagandë raciste për të justifikuar masakrën e 6 milionë hebrenjve. Shtrembërimi i Holokaustit është i rrezikshëm”, ka shkruar në reagimin e tij në Twitter Jonathan Greenblatt, shefi ekzekutiv i Lidhjes Anti-Shpifje, shkruan Reuters, përcjellë KultPlus./ KultPlus.com

Prev Post

A duhet të pini shejk proteinash pas stërvitjeve?

Next Post

Përgatitet të fluturojë avioni i parë elektrik i pasagjerëve në botë

post-bars

Leave a Comment